Kitaszítottak szövetsége: Oroszország és Irán már üzemanyaggal is bizniszel
Idén először kezdte meg Oroszország az Iránba irányuló vasúti üzemanyag-exportot, miután a hagyományos vásárlók elkerülték a Moszkvával folytatott kereskedelmet.
Nyugati szankciók
A nyugati szankciókkal sújtott Oroszország és Irán szorosabbra fűzi kapcsolatait, hogy támogassák gazdaságaikat és aláássák a nyugati szankciókat, amelyeket Moszkva és Teherán egyaránt indokolatlannak tart, írja a Reuters.
Az orosz olajtermékekre vonatkozó nyugati szankciók, amelyeket Moszkva az ukrajnai “különleges katonai műveletnek” nevezett ukrajnai agressziója miatt vezetett be, átformálták a globális üzemanyagpiacokat, mivel a tartályhajók hosszabb útvonalakat választottak, a szállítók pedig egzotikus célállomásokat és szállítási módok mellett döntöttek. Az orosz olajtársaságok jelenleg abban érdekeltek, hogy vasúton exportáljanak gázolajat és benzint Iránba, mivel a tengeri exportnak magas fuvardíjakkal és a G7-országok által bevezetett árkorlátozással kell szembenéznie.
Az atomkísérletei és emberjogi visszaélések miatt Irán évek óta nyugati szankciók hatálya alatt áll, és csak korlátozottan fér hozzá a globális piacokhoz.
Üzemanyag kereskedelem
Irán olajtermelő, és saját finomítókkal rendelkezik, de az utóbbi időben a fogyasztás meghaladta a hazai üzemanyag-termelést, különösen az északi tartományokban – mondta egy, a közép-ázsiai olajtermékek piacán tevékenykedő kereskedő.
Tavaly ősszel Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes bejelentette az olajtermékek csereszállításának megkezdését Iránnal, de a tényleges szállítások csak idén kezdődtek meg – közölték a Reuters forrásai.
Februárban és márciusban Oroszország legfeljebb 30 ezer tonna benzint és gázolajat szállított Iránba – mondta a Reutersnek két, az exportadatokat ismerő forrás. Egy harmadik forrás megerősítette a kereskedelmet, de a mennyiségeket nem tudta megerősíteni.
Minden mennyiséget vasúton szállítottak Oroszországból Kazahsztánon és Türkmenisztánon keresztül. Az egyik forrás azt mondta, hogy néhány benzinszállítmányt Iránból teherautóval továbbküldtek a szomszédos államokba, köztük Irakba.
Oroszország kis mennyiségű üzemanyagot szállított tartályhajókkal Iránba a Kaszpi-tengeren keresztül, ahogyan ez 2018-ban is történt – mondta két, az ügyet ismerő kereskedő.
Reuters: This year, Russia started exporting diesel and gasoline to Iran via rail. pic.twitter.com/yb5sGjzUNU
— Spriter (@Spriter99880) April 11, 2023
A vasúti export azonban szűk keresztmetszetekkel szembesül az útvonalon, mivel már most számos logisztikai probléma látható a vasúti torlódások miatt, így az export fellendülése nehezen elképzelhető.
- ez is érdekes lehet: Irán és Szaúd-Arábia újra egy asztalnál, Kína volt a mediátor
Kína, Oroszország és Irán közös haditengerészeti gyakorlat
Kína, Irán és Oroszország haditengerészeti erői közös hadgyakorlatot tartott az Ománi-öbölben, írta az AlJazeera március közepén.
“Ez a gyakorlat segít elmélyíteni a gyakorlati együttműködést a részt vevő országok haditengerészetei között … és pozitív energiát ad a regionális békének és stabilitásnak” – állt a kínai nemzetvédelmi minisztérium szerdai közleményében.
Aeroflot gépét Iránba küldték javításra
Oroszország legnagyobb légitársasága, az Aeroflot Iránba küldte egyik Airbus A330-300-as repülőgépét javításra, ami az első alkalom, hogy egy orosz légitársaságnak Iránban kellett javíttatnia. Ez az új mozgás Moszkva és Teherán között, és egyértelműen a nyugati szankciók kikerülésére irányul. Az orosz repülőgép április 5-én érkezett Iránba, és az iráni Mahan Air légitársaság szakemberei végeznék el a karbantartási munkálatokat.
Az Aeroflot elismerte, hogy az egyik repülőgépét Iránba küldte karbantartásra, és kijelentette, hogy a Mahan Air rendelkezik “a feladathoz szükséges felszereléssel és létesítményekkel, tanúsítványokkal és hatalmas tapasztalattal”, és arra számít, hogy a munkát “magas színvonalon, magas minőségben” fogják elvégezni – írja az RBC.
- olvasd el ezt is: Az iráni Nagy Testvér figyeli mostantól, hogy törvényes-e a nők ruhája
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét