Választási csalásokról rengeteget hallani a médiában. Sokszor azt hisszük, hogy már mindent láttunk. Azt hinnénk, hogy Észak-Korea 99,99 százalékos győzelmei után már nem tud senki sem újat mutatni. De miért csak a szavazatok 100 százalékát lehet maximum bezsebelni? Mi van, ha valakinek többet is sikerül?
A történet 1927-ben kezdődik Libériában. Ekkor Charles D. B. King győzelemre vezette az Igaz Whigek Pártját, és harmadjára is megválasztották Libéria elnökének. A versenyben alulmaradt Thomas J. Faulkner, a Néppárt jelöltje. Elsőre még nem is hangzik túl súlyosnak a dolog, de nem véletlenül érdemelte ki ez a választás „a valaha volt legelcsaltabb választása” címet.
A választási csalás
Az 1927-es libériai választások a Guinness Rekordok könyvébe is bekerült az elképesztő számainak köszönhetően. Ki gondolná, hogy egy választást akár a szavazatok több, mint 100 százalékával is meg lehet nyerni? Az 1927-es választásokon kevesebb, mint 15 000 bejegyzett szavazó volt, ennek ellenére Charles D. B. King sikeresen szerzett 240 000 szavazatot a hivatalos (hamisított) eredmények szerint.
Ez azt jelent, hogy a választás nem csak a legelcsaltabb volt, de elméletileg egyben a legmagasabb részvételi aránnyal is büszkélkedhet. Mondjuk ez nem is csoda, hiszen a szavazók 1660 százaléka elment szavazni. Emellett még 9 000 szavazat még az ellenzék jelöltjére is érkezett, vagyis elméletileg összesen 249 000-en vettek részt ezen a választáson.
Libéria technikailag Afrika legrégebbi köztársasága, de hiteles választást az ország 1847-es függetlenedése óta nem sikerült tartani. Természetesen ezek a választási eredmények annyira bődületesen túlzók voltak, hogy mindenkinek feltűnt, hogy itt valami nincs rendben.
Libéria, a szabadság földje
Libériát az Egyesült Államokban felszabadított és Afrikába visszatérő rabszolgák alapították. A Popular Science szerint inkább azért, hogy elkerüljék a rabszolga lázadásokat, mint sem puszta jószívűségből. Az már csak mellékes, hogy a visszatérők nem igazán jöttek ki a helyiekkel, és a volt rabszolgák gyakorlatilag kialakították a saját gyarmatbirodalmukat.
Hogy honnan lett az a rengeteg szavazat, arról már nincs pontos adat. Vagy több szavazatot jegyeztek fel a számlálók, mint amennyi le lett adva, vagy pedig alapból több szavazólapot dobtak az urnába. Lényeg a lényeg, hogy a választást sikeresen elcsalták, már-már nevetségesen magas számokkal. Ilyen eredmények mellett az észak-koreai választások még egészen demokratikusnak tűnnek. Habár a későbbi becsült eredmények alapján összesen csak 33 000 érvényes szavazat lett leadva — írja az African Elections.
Bár Libéria egy rendkívül furcsa állam, meg kell hagyni, hogy a sajátos demokratikus hagyományaikat elég jól őrzik. Már közel 200 éve tartanak rendszeresen választásokat. Ráadásul az első női elnököt az afrikai kontinensen Libériában választották. Ez nem más volt, mint Ellen Johnson Sirleaf, aki 2006 és 2018 között töltötte be az elnöki pozíciót.
Ezeket a cikkeket is érdemes lehet elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?