Az utóbbi időben nagyon meglódult a mesterséges intelligencia fejlesztés. A számtalan siker és a hihetetlen eredmények ellenére többek aggódnak, hogy mindennek nem lesz jó vége. A problémákat megelőzve technológiai szakértők egy csoportja kezdeményezte, hogy állítsák le a mesterséges intelligencia fejlesztését félévre, hogy fel tudjon készülni a világ az új technológia fogadására.
Szakértők egy csoportja a szünet kezdeményezését azzal indokolta, hogy a mesterséges intelligenciának rengeteg negatív hatása van az emberiségre. Ezek közül a legnagyobb gond, hogy a mesterséges intelligencia elszabadulásától tartanak. Ezt ne úgy értse, hogy öntudatra ébrednek a gépek, attól még távol vagyunk. Ez az elszabadulás inkább a mesterséges intelligencia széles körű elterjedésére vonatkozik, ami rengeteg munkavállalót érinthet negatívan.
A DW News szerint több jelentős kutató is csatlakozott a kezdeményezéshez, és aláírták a szerdán publikált nyílt levelet. A levél fel kívánja hívni a figyelmet a tech-óriások fejlesztései által jelentett veszélyre. Ezek a cégek olyan mesterséges intelligenciákat fejlesztenek, amelyek képesek maguktól tanulni. Habár fontos hozzátenni, hogy ezek a programok még teljesen újat nem tudnak alkotni.
A figyelmeztetés a GPT-4 megjelenése után érkezett, amelyet az OpenAI fejleszt a Microsoft támogatásával.
Mit lehet tenni?
A mesterséges intelligencia fejlesztés legnagyobb alakjai is csatlakoztak a kezdeményezéshez, akár olyanok is, mint Elon Musk vagy Steve Wozniak. A levél szerint sokkolóak a mesterséges intelligencia fejlesztésben elért sikerek az elmúlt hónapokban. Ez leginkább annak köszönhető, hogy a cégek egymással versenyeznek, hogy minél gyorsabban, minél jobb minőségű algoritmusokat dobjanak piacra. Itt fennáll a kockázata, hogy olyan mesterséges intelligenciák kerülnek piacra, amelyeket még az alkotóik sem értenek vagy tudnak kontrollálni.
A levél felszólítja a fejlesztőket arra, hogy azonnali hatállyal állítsák le legalább félévre minden olyan mesterséges intelligencia fejlesztését, amely jobb teljesítménnyel bír, mint a GPT-4. Ennek a leállásnak nyíltnak és igazolhatónak kell lennie, és minden fontos szereplőnek részt kell benne vennie. Ha a szüneteltetés nem sikerül, akkor a kormányoknak közbe kell lépniük, és meg kell akadályozniuk a további fejlesztéseket.
A levelet a Future of Life Institute nevű nonprofit szervezet kezdeményezte, amely jelentős részben Musk nevéhez köthető. Ugyanakkor az Európai Unió és az Egyesült Királyság, már előzetesen is próbálta megtalálni a mesterséges intelligenciák szabályozásának lehetőségét. A kormányok nem kívánnak a szabályozással az innováció útjába állni, de értik azt is, hogy a túl gyors fejlődés nem feltétlenül vezet majd jóra. Főleg azért, mert a mesterséges intelligencia egész szakmákat tehet értelmetlenné, illetve a dezinformáció eszközévé válhat.
Vannak ellenzői is a levélnek. Egyes szakértők károsnak tartják az ilyesfajta kampányokat, illetve a szüneteltetés helyett, inkább az átláthatóság növelésére fektetik a hangsúlyt.
Ezeket a cikkeket is érdemes lehet elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám