Nemrégiben több sírt találtak, amelyben a templom felügyelőjének, a királyi művésznek és egy ismeretlen személynek a teste rejlett Saqqarában. Vagyis a régészek egy ókori temetőt tártak fel egy kápolnával együtt, amely körülbelül 3 300 éves lehet. Saqqara ad otthont többek közt Djoser fáraó lépcsőzetes piramisának is, amely a világ legrégebbi piramisa.
A sírokban több neves személy holttestére bukkantak a régészek. A legnagyobb sír egy Panehsy nevű személyhez tartozott, aki Amun templomának felügyelője volt — írja a LiveScience. Lara Weiss, az ásatás egyik vezetője elmondta, hogy Panehsy-nek igazán remek sírja volt. A sír csodálatos domborművekkel volt díszítve, amelyeken fellelhetőek az egykori színek nyomai. A feliratok alapján nem voltak utódai, és egy akkori alkalmazottnak kellett ajándékokat hoznia a sírba. Emberi maradványokat is találtak Panehsy sírjában, azonban ezeknek a részletes vizsgálatára csak 2024-ben kerül majd sor.
Az újonnan feltárt sírok egyike közül a birtokosának személye nem ismert, azonban a domborművekbe 4 szobor van belevájva. Ebből arra lehet következtetni, hogy a 4 személy ugyanabba a családba tartozott. A szobrok befejezetlennek látszanak, ugyanakkor a dizájnjuk hasonló egy közeli sírban találtakhoz. Ezt a közeli sírt 50 évvel az ismeretlen sírja előtt építették, amely egy Maya és Merit nevű párhoz tartozott.
További részletek
Francesco Tiradritti, az Ennai Kore Egyetem egyiptológia professzora le volt nyűgözve a domborművek láttán. Elmondta, hogy a domborművek hihetetlen minőségűek. Szerinte a domborműveken megfigyelhető perspektíva, amely szemből ábrázolja a szobrokat, illetve a térbeliségük rendkívül ritkának számít az ókori Egyiptom művészetében. Tiradrittit az új domborművek egy Memphiszhez közeli nekropoliszban talált emlékművekre emlékeztetik. Ennek a nekropolisznak a kora időszámításunk előtt 2649 és 2150 közé tehető, vagyis egyidőben a piramisok építésével.
A saqqarai munkálatokat jelenleg a leideni Nemzeti Természettudományi Múzeum kutatói vezetik a torinói Egyiptomi Múzeummal együttműködve.
Mostafa Waziri, a Régiségek Legfelsőbb Tanácsának tagja szerint a sírok új fényt vetnek a saqqarai nekropolisz fejlődésének történetére — írja az Archeology. A sírok ráadásul olyan személyeket is rejtenek, akik eddig hiányoztak a történelmi feljegyzésekből.
A sír egy hatalmas kapuval nyílik egy belső oszlopos karzatokkal rendelkező udvarra. Innen egy járat vezet a föld alatti temetkezési kamrákba. A megmaradt vályogtégla falak körülbelül másfél méter magasan állnak még mindig. Az egyik dombormű Paneshy-t ábrázolja, amint éppen Hathorhoz imádkozik, aki a tehenek istennője volt. Emellett találtak iratokat, amelyekből kiderül, hogy Paneshy-nek volt egy felesége is, Baia, aki Amun templomában volt énekesnő.
A Paneshy sírjának közelében talált apró kápolnák szintén remekül megőrizték eredeti állapotukat, és ezek is csodálatosan voltak díszítve domborművekkel és vésetekkel.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja