Gyönyörű képpel ünnepelte 33. ‘születésnapját’ a Hubble
A Hubble Űrteleszkóp egy közeli csillagkeletkezési régióról készített lenyűgöző új felvételt, amellyel a NASA az indításának 33. évfordulóját ünnepelte.
A mindössze 960 fényévnyire, a Perseus molekulafelhőben található NGC 1333 nevű reflexiós köd több száz újonnan keletkező csillagot rejt. A Hubble az Európai Űrügynökség (ESA) közleménye szerint a csillagok és bolygók kialakulásához nélkülözhetetlen hideg molekuláris hidrogénből álló sűrű por- és gázfelhőkön nézett át a Space.com beszámolója alapján.
“A Hubble színes látképe bemutatja egyedülálló képességét, hogy az ultraibolyától a közeli infravörös tartományig terjedő fényben készítsen képeket. Izzó gázok és koromfekete por pezsgő üstjét tárja elénk, amelyet a sötét felhőbe ágyazott több száz újonnan keletkező csillag kavar fel és fúj körbe” – írták az ESA tisztviselői a közleményben.
Lenyűgöző felvétel
“Viszont még így is csak a felszínt karcolja. A csillagok születésének nagy része finom porfelhők, lényegében korom, mögé rejtőzik, amelyek a kép alja felé sűrűsödnek. A kép fekete területei nem üres tér, hanem eltakaró porral vannak kitöltve.”
A Hubble 1990. április 25-én indult Föld körüli pályára a Discovery űrrepülőgép fedélzetén. Azóta az ikonikus távcső mintegy 1,6 millió megfigyelést gyűjtött össze közel 52 000 égi célpontról – áll a közleményben.
Az NGC 1333-ról készült új képen a csillagköd porfelhőin keresztülsöprő vad csillagszelek láthatók. Ezeket valószínűleg a kép tetején látható fényes kék csillag okozza, demonstrálva a csillagkeletkezés rendezetlen és kaotikus természetére az univerzumban.
A kép alján egy másik fényes, szuperforró csillag is látható, amely úgy ragyog át a köd porán, mint a Napunk a felhős égbolton. A vöröses izzás a fiatal csillagok által ionizált hidrogént jelképezi, amelyek anyagot lövellnek ki az űrbe, miközben növekednek és felhalmozzák a környező területről beszivárgó port és gázt. A közlemény szerint a csillagköd finom pora megszűri a csillagfényt, így a vörös fényből több ragyog át, de a kék hullámhosszúságú fényt szétszórja.
“Ez a látvány jól példázza, amikor saját Napunk és bolygóink egy ilyen poros molekulafelhőben alakultak ki, 4,6 milliárd évvel ezelőtt” – írták az ESA tisztviselői a közleményben. “A mi Napunk nem elszigetelten alakult ki, hanem egy fékevesztett csillagszületés során, amely talán még az NGC 1333-nál is energikusabb és masszívabb volt.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra