Ez a fekete lyuk által széttépett csillag az egyik legfényesebb objektum, amit valaha találtak
A csillagászok felfedezték az egyik leghosszabb, legfényesebb és legenergikusabb kozmikus objektumot, amelyet valaha megfigyeltek. És félelmetes ereje miatt “Scary Barbie”-nak, azaz Ijesztő Barbie-nak nevezték el.
A távoli objektumot, egy több mint két éve tartó, elképesztően fényes villanást egy hatalmas, távcsövek által gyűjtött adatsorban megbújva fedezték fel, írja a Live Science.
Miután az adatok között megtalálták a fényes foltot, és összevetették más távcsövek megfigyeléseivel, a csillagászok rájöttek, hogy a valaha látott egyik legerősebb kozmikus robbanásra bukkantak. Eredményeikről április 17-én számoltak be az arXiv szerveren, tanulmányukat pedig elfogadták a The Astrophysical Journal Letters című folyóiratban való közzétételre.
“Ez abszurd. Ha veszünk egy tipikus szupernóvát, és ezerszer megszorozzuk, még az sem ennyire fényes. Pedig a szupernóvák az égbolt legfényesebb objektumai közé tartoznak” – mondta Danny Milisavljevic, a Purdue Egyetem fizika és csillagászat adjunktusa. “Ez a legenergiadúsabb jelenség, amellyel valaha is találkoztam”.
A Scary Barbie egy szupermasszív fekete lyuk által darabokra tépett csillag utolsó kínlódása.
Hihetetlen erő
A fekete lyukak az útjukat keresztező csillagokkal táplálkoznak, a hatalmas gravitációs vonzásuk által kifejtett erő segítségével. Ahogy a csillagot egyre közelebb húzzák a fekete lyuk torkához, a csillag fekete lyukhoz közelebbi részeire ható gravitáció sokkal erősebb, mint a csillag távolabbi oldalára ható gravitáció. Ez az eltérés “spagettifikálja” a csillagot egy hosszú, tésztaszerű fonallá, amely szorosan a fekete lyuk köré tekeredik. Pont úgy, mint a spagetti a villa köré.
Ez a forró plazmából álló ‘tészta’ aztán gyorsan felgyorsul a fekete lyuk körül, és egy hatalmas energia- és anyagsugárrá alakul, amely egy jellegzetes fényes fénysugarat – úgynevezett tranziens eseményt – hoz létre. Ezt az optikai, röntgen- és rádióhullámú teleszkópok is észlelni tudják.
Mivel a Scary Barbie fénye az égbolt egy távoli régiójából érkezett – mintegy 7,7 milliárd fényév távolságról -, a csillagászok nem észlelték közvetlenül az eseményt. Ehelyett a kutatók a Recommender Engine For Intelligent Transient Tracking nevű gépi tanulási rendszer kifejlesztésével számos megfigyelés adatait fésülték át, mielőtt megtalálták a rendkívüli fényforrást. A kaliforniai Lick Obszervatórium és a hawaii Keck Obszervatórium felhasználásával pedig a kutatók jobban tudták jellemezni a fényt.
Nevét úgy kapta, hogy a véletlenszerűen kiosztott alfanumerikus nevéhez, a ZTF20abrbeie-hez aggatták a félelmetes erejére utaló becenevet. De a Scary Barbie még más ritka és extrém csillagászati eseményekhez képest is furcsa. Sokkal fényesebb, mint bármely más átmeneti esemény, amellyel a csillagászok össze tudták hasonlítani. És míg az átmeneti események általában csak hetekig vagy hónapokig tartanak, a Scary Barbie már több mint két éve izzik, és semmi jel nem utal arra, hogy abbamaradna.
A csillagászok szerint a Scary Barbie további megfigyelései – esetleg a Hubble Űrteleszkóp és a James Webb Űrteleszkóp segítségével – lehetővé tennék, hogy nagy felbontású képeket készítsenek a hihetetlenül ritka kozmikus kitörésről.
“Kevés olyan dolog van az univerzumban, ami ilyen erős lehet, olyan reakciók, amelyek ilyen hosszú életűek lehetnek” – mondta Milisavljevic. “Az ehhez hasonló felfedezések valóban felnyitják a szemünket arra, hogy még mindig rejtélyeket és csodákat fedezünk fel az univerzumban. Olyan dolgokat, amelyeket még soha senki nem látott.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?