Képek: A világ legnagyobb barlangjában könnyedén elférne egy 40 emeletes épület
A 2009-ig teljesen érintetlenül álló vietnámi Hang Son Doong-barlang a pliocén vagy késő miocén korból származik, mintegy 2-5 millió évvel ezelőttről. Az 5 kilométer hosszú barlangrendszer 200 méter magas mennyezettel büszkélkedhet, így messze a legnagyobb barlang, amelyet valaha felfedeztek a Földön.
A barlang olyan nagy, hogy nagyjából ötször nagyobb, mint az azelőtti csúcstartó, a malajziai Szarvas-barlang. Méretei ellenére azonban a bejáratot először 1991-ben fedezte fel a helyi Hồ Khanh, és a következő 18 évben nem is sikerült újra megtalálni. Végül 2009-ben sikerült feltárni a barlang benőtt bejáratát, és a Brit Barlangkutató Egyesület csapata végre dokumentálni tudta a barlang lenyűgöző méreteit, írja az IFLScience.
A Phong Nha-Ke Bang parkban, Vietnám partjainál található park több mint 150 mészkőbarlanggal büszkélkedhet, amelyek közül sok még feltáratlan. A park barlangrendszereinek többsége összekapcsolódik, és együtt összesen 200 kilométer hosszúságú barlangot alkotnának.
Lenyűgöző látvány
A barlang járatainak térfogata 38,4 millió köbméter, hossza 9 kilométer, szélessége pedig 198 méter. Ez bőven elég ahhoz, hogy egy Boeing 747-es egyenesen átrepülhessen rajta. Annak ellenére, hogy erősen beborítja az erdő lombja, még a barlang bejárata is lenyűgöző, 50 méter magas.
Belsejében egy sebes folyó található, amely több százezer év alatt alakította ki a képződményt. Az esős évszakban ez a folyó elárasztja és elönti a barlangot, így az megközelíthetetlenné válik. A barlangban néhány lenyűgöző cseppkő is található, köztük a világ legnagyobbja, amely 70 méter magas és a “Kutya Keze” nevet viseli.
A barlang túlvilági hangulatát fokozza, hogy két nagy víznyelő nyílást vágott az egyébként koromfekete járatok mentén. Ez lehetővé teszi, hogy a fenti erdő a barlang mélyébe is bejusson. A kisebbik, a “Vigyázz a dinoszauruszokkal” nevű, a feltételezések szerint az elmúlt 500 000 évben keletkezett, amikor az erdő alja túl sűrűvé vált és összeomlott. A nagyobbik dolina, az “Edam kertje” 163 méter hosszan húzódik. A fák ebben a víznyelőben több mint 30 méter magasra nőnek, így a barlang felfedezői gyakran eltévedhetnek a sűrű aljnövényzetben.
Madarakat, majmokat és kígyókat is találtak már ezekben a víznyelőkben. Mivel a területen élő fajok közül sok szerepel az IUCN Vörös Listáján, a barlangok reményt adhatnak ezeknek a populációknak, és talán néhány még felfedezetlen fajnak is. A barlangok alsó járataiban már legalább egy új fakopáncsfajnak és egy új halfajnak találtak otthont.
Alig láttunk még valamit
Az egyik érintetlen járatot viszont az esős évszak sem árasztja el, mint a barlang többi részét, és így tele van tökéletesen megőrződött, 400 millió éves fosszíliákkal. A National Geographic 2010-ben feltérképezte e változatos barlang teljes pompáját, és egy teljes virtuális túra is elérhető az interneten. Úgy vélik azonban, hogy a barlang teljes rendszerének mindössze 30 százalékát fedeztük fel eddig.
2019-ben egy brit búvárcsapat elindult, hogy feltárja a víz alatti járatokat. Mintegy 120 méterrel a víz alatt felfedeztek egy másik alagutat, amely a barlanghoz csatlakozik, és 1 kilométer hosszan húzódik. Ez a felfedezés további 1,6 millió köbméter térfogattal bővíti ezt az amúgy is hatalmas képződményt.
A szakértők még mindig próbálják megállapítani, hogy honnan folyik a legbelső víz, ami egyes kutatók szerint egy még nagyobb, eddig felfedezetlen barlanghoz csatlakozik.
A barlangról ma már nagyon keveset tudunk; még a Mount Everestnél is kevesebb látogatója volt, és a látogatók számát szigorúan 1000 főre korlátozzák szezononként, és a látogatóinkénti közel 3000 dolláros borsos árcédulával.
A barlang megközelíthetetlensége miatt a vietnámi kormány egy 10,6 kilométeres drótkötélpálya-rendszer telepítését javasolta, amely a barlangon keresztül vezetne. Ez a javaslat a környezetvédelmi szervezetek ellenvetéseibe ütközött, akik attól tartanak, hogy sérülhet a barlang háborítatlan természeti szépsége.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét