A kvazárok a világegyetem talán legextrémebb jelenségei. A legújabb kutatások szerint meg lehet a magyarázat arra, hogy mitől is válnak ilyen erőteljessé ezek a jelenségek. Amennyiben helytálló a magyarázat, akkor egy 60 éves rejtély kerülhet megoldás. A kvazárok ugyanis olyan események eredményei, amelyekre nem számítunk.
60 éves rejtélyre találhattak magyarázatot kutatók egy legújabb kutatás szerint — írja Live Science. A kvazárok olyan erőteljes objektumok, amelyek közepén szupermasszív fekete lyukak találhatók, és csillagok billióinak együttes fényét képesek túl ragyogni. A legújabb kutatások szerint akkor jönnek létre ezek a kvazárok, amikor galaxisok egyesülnek, illetve ütköznek. Ha igazak a feltételezések, akkor amikor a Tejútrendszer összeütközik az Andromédával a saját galaxisunkban is létrejöhet egy ilyen hatalmas erejű jelenség.
Kvazárok
Előzetes mérések alapján megállapították, hogy a kvazárok méretei körülbelül a Naprendszer nagyságával érhetnek fel mindenestül. Bár ez azt jelenti, hogy hatalmasak, erejükhöz képest relatíve kicsinek számítanak. Ebből az következik, hogy a kvazárok rendkívül tömör objektumokból keletkeznek. A vezető elmélet szerint a kvazárok energiája a fekete lyuk felhevített gázaiból ered, amelyből hihetetlen mennyiségű sugárzás áramlik, mielőtt az anyagot elnyelné a fekete lyuk.
Több, mint 60 év telt el a kvazárok felfedezése óta, de eddig nem értették a tudósok, hogy hogyan tudnak ilyen mennyiségű gázhoz hozzájutni ezek a fekete lyukak. Valahonnan jönnie kellett annak a hatalmas mennyiségű anyagnak, amelyet a fekete lyukak felhevítenek. A legtöbb kvazár a galaxisok közepén található, de a legtöbb galaxisban az anyag jelentős része a periférián kering. Valahogyan el kell jutnia az anyagnak a középen található fekete lyukhoz.
A legújabb megfigyelések választ adhatnak a kérdésre. Clive Tadhunter, fizikus és csillagász szerint ahhoz, hogy megértsük hogyan gyulladnak be a kvazárok, előbb meg kell értenünk hogyan jut el az anyag a fekete lyukhoz. Kvazárral rendelkező és nem rendelkező galaxisok összehasonlítása során kutatók észrevették, hogy a kvazárok közelében a galaxisok eléggé deformáltak. Ez arra utal, hogy a múltban galaxis ütközés történhetett, vagy jelenleg is folyamatban van még az ütközés.
A megfigyelések és összehasonlítások arra engednek következtetni, hogy a kvazárok jó eséllyel galaxisok ütközésekor jönnek létre. Egyelőre még nem állja meg százszázalékosan a helyét az elmélet, mivel nem minden esetben találtak hasonló formációkat. Azonban hozzá kell tenni, hogy eddig nem is volt meg a megfelelő technológia a kutatáshoz.
A kvazárok hatalmas szerepet játszanak a galaxisok formálódásában, így keletkezésük megfejtése segíthet a galaxisok evolúciójának modellezésében. A kvazárok létrejötte ráadásul rendkívül káros is tud lenni, hiszen a csillagok keletkezéséhez szükség van gázra. Azonban a reakció nyomása eltolhatja magától a gázokat, ezzel gyakorlatilag ellehetetlenítve a csillagok keletkezését. Ezenfelül a kvazárok keletkezésének megértése meghatározó lehet a saját galaxisunk jövőjét illetően is.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint