Adótornyok segítségével térképezhetik fel az idegenek a Földet
A mobiltelefonok olyannyira jelen vannak mindenütt, hogy nem is nagyon gondolkodunk azon, hogyan működnek. Működésük legfőbb kulcsa azonban a rengeteg rádióadó torony. És úgy tűnik, pont ezeket használhatják fel az idegenek, hogy feltérképezzék bolygónkat.
Ezek az adótornyok a Föld felszínének nagy százalékát fedik le, különösen a sűrűn lakott területeken, és folyamatosan mikrohullámú jeleket sugároznak. A Universe Today felteszi a kérdést: vajon egy idegen civilizáció észlelheti-e ezeket a jeleket?
A kérdésre adott választ nemrég publikálták a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című folyóiratban. A tanulmány az űrbe áramló rádiójelek változásával kezdődik. A 20. században a rádióadások nagy részét a kereskedelmi rádiók és televíziók adásai tették ki.
Mostanra ezek az adások eltörpülnek a mobilkommunikációé mellett. A katonai radarok adásai még mindig a földi rádióhullámok legnagyobb forrását jelentik, de a második helyen már a mobiltornyok állnak. Minden mobiltorony 100-200 watt teljesítményű rádiójelet bocsát ki. A tornyok számát és a rádiós szivárgás mértékét figyelembe véve ez néhány gigawattot jelent, amely az űrbe kerül.
Ha feltételezzük, hogy egy idegen civilizáció kifinomult rádiócsillagászattal rendelkezik, hasonlóan a mi Event Horizon Teleszkópunkhoz, akkor az adásainknak kb. 12 fényéven belül észlelhetőnek kell lenniük.
Nem, nem fogják lehallgatni a beszélgetéseinket
Ez persze attól függ, hogy az idegenek hol vannak az űrben. A mobiltornyok a rádióteljesítményük nagy részét a Föld felszínével párhuzamosan sugározzák, így a torony jele akkor a legerősebb, amikor az idegen csillagról nézve éppen emelkedik vagy ereszkedik.
És mivel a tornyok többsége az északi féltekén található, egy idegen csillag az északi féltekén erősebb jelet fog kapni, mint a déli féltekén.
Egy másik probléma, hogy a tornyok jelzései különböznek, és átfedésben vannak egymással, így egy idegen civilizáció nem lenne képes felismerni egyetlen konkrét üzenetet sem. Tehát nem kell amiatt aggódnod, hogy a földönkívüliek lehallgatják a telefonbeszélgetéseidet.
Mást viszont megfigyelhetnek az idegenek
De a jelek segítségével így is megtudhatnak néhány érdekes dolgot a Földről. Mivel a tornyok eloszlása nagyjából megfelel a mi népességünk eloszlásának, az idegenek meg tudnák határozni a Föld forgását és tengelyferdeségét.
A bolygó földterület-eloszlását is meg tudnák mérni, és idővel tanulmányozhatnák, hogyan változik a népesség eloszlása. Példaként a kutatócsoport három közeli csillagról nézve modellezte a jeleket. Az Alfa Centauri a déli féltekén van, de csak 4 fényévre, így mérhető jelet kellene kapnia tőlünk.
A Barnard-csillag (6 fényévre) és a Lalande 21185 (8 fényévre) az északi féltekén található, és szintén jó rádióadatokat kapna a Földről. Mindhárom csillagrendszerről ismert, hogy bolygókkal rendelkezik, bár egyikről sem tudjuk, hogy potenciálisan lakható bolygója lenne.
Ahogy az emberiség átáll a modernebb mobiltechnológiára, például az 5G-re, a toronyjelek még a mostaninál is erősebbek lesznek. Ez azt jelenti, hogy még több közeli csillag kapna érzékelhető jeleket a Földről.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon