Ha esetleg bárkit elkerült volna eddig az angol palotaőrök különleges viselete, III. Károly koronázása során egészen biztosan észrevette. A magas fekete prémsapka legalább annyira angol, mint a teasütemény, piros telefonfülke vagy a két emeletes busz. Na de pontosan miért is viselik ezt az egyébként kifejezetten érdekesen kinéző sapkát?
Bár a különleges viselet mára már turistalátványosságnak számít, az őrök továbbra is az uralkodó szolgálatában állnak. Az 1800-as években, amikor megszületett a már jól megszokott öltözet, akkor még nem az esztétikus kinézet volt az előtérben — írja a Live Science. Akármennyire is meglepő, a prémsapkák eredetileg az ellenségek elrettentésére szolgáltak. Az ötlet az volt, hogy a sapkától magasabbnak tűnnek majd a katonák, és ettől elrettentőbbek lesznek.
Akármennyire is viccesnek hangzik ez az állítás manapság, ezek a palotaőrök rendes katonák. Amikor még Napóleon ellen vonultak a seregek, akkor a katonák is ezt az öltözetet viselték. Hogy tetézzük az egészet, még Napóleon őrsége is ezt a viseletet hordta.
A medvebőr
A prémsapkákat medvebőrnek is szokás nevezni, mert medvebőrből készülnek. A prémet Kanadából szerzik be fekete medvékből. Erre egy évben egyszer kerül sor a vadász idény során, amikor is megpróbálják szabályozni a medve populációt. Szóval nem a sapka miatt vadásszák a medvéket, de ha már úgyis megteszik, akkor legalább 46 centiméter magas sapkát csinálnak belőlük. Ebből az Egyesült Királyság évente 50-100 darabot rendel, mindössze körülbelül 900 dollár értékben.
Mára már egészen más funkciója van a sapkának. Ahogy a királyi család is csak ceremoniális szerepet tölt be, úgy az őrök is inkább csak ennek a hagyományőrzésnek a részei. A katonai parádék és az őrségváltás idején ezek a sapkák egyből felismerhetővé teszik a katonákat.
A palotaőrség
A hagyományos öltözet mára már csak tradíció, de amikor a szükség szólítja a katonákat, akkor ők is átvedlenek rendes katonai egyenruhába. Valójában minden őr katona, akik más pozíciókból kerülnek ideiglenesen a királyi udvar közvetlen szolgálatába. Egyébként a piros tunika nem mindig viseletes. Télen, amikor kevesebbet látjuk az őröket, akkor egy szürke kabátot szoktak felölteni.
A piros tunikát a legendák szerint azért választották, mert azon nem látszanak a vérfoltok. Azonban ez egy tévhit és valójában csak azért viselnek vöröset, mert ez volt a legolcsóbb szín, amikor az egyenruha elterjedt. Mára egészen előnytelen lenne vörös ruhában a harcmezőre menni, de amikor ezek az egyenruhák elterjedtek, még másféle harcok dúltak. A puskaporos időkben, füstben és porban a vörös egyenruha előnyös volt, mert könnyű volt megkülönböztetni a barátokat és az ellenségeket.
Hiába a furcsa tradíció, ez is hozzájárul az angol királyi család hírnevéhez világszerte. Az Egyesült Királyság a világ talán legfontosabb monarchiája, és ehhez dukálnak rendes őrök is. Az egész hagyományőrzés egyébként rendkívül sokat számít a turizmusban, hiszen évente milliók utaznak Londonba, hogy lássák az őrségváltást.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon