Így hívhatod fel magadra könnyen a macskád figyelmét
Egy új tanulmány, amely három – a szó legszorosabb értelmében vett – macskahívási technikát vizsgált, kimutatta, hogy mi a legjobb módszer arra, hogy a macskák ránk figyeljenek. A vizsgálat szerint a hang- és vizuális jelzések kombinációja a legvalószínűbb, hogy egy utcai macska figyelmét felkelti, és a legkevésbé valószínű, hogy nem sikerül.
A macskák és kutyák háziasítása azt eredményezte, hogy egyes állatok ma már több időt töltenek az emberekkel, mint a saját fajtájukkal. Ez vezetett az “emberre specializálódott” szociokogníció kialakulásához, aminek egy új tanulmány kutatói szerettek volna utánajárni, számolt be az IFLScience.
Köztudott, hogy a kutyák az emberi arcokat nézik, és a hangjelzésekre is figyelnek, hogy így lépjenek kapcsolatba az emberrel. De mi a helyzet a macskákkal? Az új kutatás a macskák emberi jelzésekre való érzékenységét tette próbára azzal, hogy azt vizsgálta, vajon a látvány vagy a hang fontosabb a kapcsolatteremtés során.
A kísérletezők 18 házimacska (8 nőstény, 10 hím) segítségével, akik legalább három éve dolgoztak egy macskakávézóban. Négy különböző megközelítést próbáltak ki a macskák figyelmének felkeltésére: vizuális jelzésekkel, hangjelzésekkel, mindkettővel, vagy egyiket sem. A csapat nem először vizsgálta a macskák viselkedését az emberek közelében. Így volt némi elképzelésük arról, hogy milyen eredményt hozhat a kísérlet.
“Mivel tudtuk, hogy a macskák az emberekkel való interakcióra sajátos hangadásmódot fejlesztettek ki, feltételeztük, hogy a vizuális kommunikációhoz képest szívesebben közelednek majd a hangkommunikációban részt vevő emberhez”
– magyarázták.
A macskák azonban nem az együttműködésükről híresek
A különböző kísérleti feltételek eredményei azt mutatták, hogy a macskák valójában gyorsabban interakcióba léptek a vizuális és a bimodális (vizuális és vokális) kommunikációra adott válaszreakciókra, mint a csak vokális jelzésekre. Érdekes módon az is kiderült, hogy az állat teljes el nem ismerése stresszelheti a macskát, mivel a legtöbb farokcsóválást a kontroll feltételben figyelték meg, ahol a kísérletvezető figyelmen kívül hagyta a macskát.
Úgy tűnik, hogy ha fel akarjuk kelteni egy macska figyelmét, akkor nagyon kell próbálkoznunk.
“Összességében eredményeink arra utalnak, hogy a macskák kifejezett preferenciát mutatnak a nem ismerős emberek által adott vizuális és bimodális jelzések iránt, szemben a csak hangjelzésekkel” – állapították meg a szerzők. “Eredményeink további bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a macskáknál olyan ember-kompatibilis szociokognitív készségek alakulnak ki, amelyek kedveznek az ember által irányított alkalmazkodásuknak”.
A tanulmány az Animals című folyóiratban jelent meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet