Tomboló folyó nyomaira bukkant a NASA marsjárója
A NASA marsjárója, a Perseverance a tudósok szerint egy olyan tomboló, gyors mozgású folyóra utaló nyomokat talált, amely évmilliárdokkal ezelőtt a Mars felszínén folyt.
A feltételezések szerint a korai Mars a légkör nagy részének elvesztése előtt tavakkal és óceánokkal rendelkezett. Egy új bizonyíték azonban arra utal, hogy ezek közül néhány vízfolyás sokkal vadabb volt, mint korábban gondolták. A Futurism beszámolója szerint az izgalmas új felfedezésnek hála tudósok újragondolhatják, mit tudunk a vörös bolygó múltjáról. És ami a legizgalmasabb, hogy még abban is segíthet, hogy a bolygón az élet jelei után kutassunk.
A Jezero-kráter peremén áthaladva a rover egy “legyező alakú üledékes kőzethalmot fedezett fel, amely 250 méter magas és olyan hullámos rétegeket rejt, amelyek folyóvízre utalnak” – olvasható a NASA közleményében. A Jezero-kráter egy kiszáradt tómeder, amelyet a Perseverance már több mint két éve kutat.
Ez azt jelenti, hogy a tudósok szerint a Mars felszínét évmilliárdokkal ezelőtt átvágó sekély patakok némelyike inkább óriási folyam lehetett.
Sokkal több, hatalmas folyó is lehetett a Marson?
A Perseverance által készített több száz felvételből összeillesztett hatalmas panorámaképen új részleteket fedeztek fel, amelyek segítettek a tudósoknak megerősíteni következtetéseiket.
“Ezek egy nagy energiájú folyóra utalnak, amely nagy mennyiségű törmeléket szállított” – mondta Libby Ives, a NASA Jet Propulsion Laboratory kutatója a közleményben. “Minél erőteljesebb az áramlat, annál könnyebben képes nagyobb anyagdarabokat mozgatni”.
Bár ez is nagyon fontos információ, a tudósoknak még mindig rengeteg kérdésük van. Egyrészt még mindig nem tudjuk, hogyan nézhetett ki egy ilyen folyó egykor. Lehetett egy kanyargós, mint a Mississippi, vagy egy olyan folyó, amely több csatornát képez, homokpartokkal elválasztva egymástól.
A Perseverance által felfedezett különböző lerakódások némelyik rétege Ives szerint “a földi folyókhoz képest szokatlanul magas”, akár 20 méter magas is lehet. “De ugyanakkor az ilyen típusú domborzati formák kialakulásának legáltalánosabb módja egy folyó lenne”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon