Bámulatos képek készültek a Jupiter holdjáról
A NASA Juno űrszondája 51. alkalommal érte el a Jupiter körüli pályáján az ahhoz legközelebbi pontját. Május 16-án azonban nem csak a bolygóhoz került közel, hanem az Io mellett is elrepült, egészen 35 500 kilométerre megközelítette, és az eddigi legközelebbi képeket készítette a vulkanikus holdról.
A Juno eddig még soha nem járt ilyen közel az Ióhoz. Viszont a NASA Galileója által felállított rekordok közelében sincs, amely többször is elrepült az Io és a Jupiter más holdjai mellett is. Néhány civil tudós azonban a Juno nyers adatainak feldolgozásával kiváló új képeket készített, írta az IFLScience.
A Juno küldetése a Jupiter tanulmányozása, de mivel az űrszonda megkezdte meghosszabbított küldetését (immár harmadik éve), a csapat egyre ‘merészebbé’ vált a bolygón túli felfedezésben, és a négy Galilei-hold közül hármat többször is megkerült: Az Io, az Europa és a Ganümédész. A negyedik, a Callisto, a szomszédos holdjaitól távolabb, elszigetelten helyezkedik el. Azonban fontos az Io szemmel tartása, mivel a bolygó gyorsan változhat.
Káprázatos képek születtek
“Az Io az általunk ismert legvulkanikusabb égitest a Naprendszerünkben” – mondta Scott Bolton, a Juno vezető kutatója a San Antonió-i Southwest Research Institute-tól egy nyilatkozatban.
Oh hello, Io! During its 51st close flyby of Jupiter on May 16, our #JunoMission captured these views of Jupiter’s volcanic moon Io.
More about Juno’s exploration of Io: https://t.co/QhqQNP8Cgy
Other recent images: https://t.co/Ql7aCQvRqY
📸 processed by Kevin M. Gill pic.twitter.com/QS4eWfzIi3
— NASA Solar System (@NASASolarSystem) May 18, 2023
“Azáltal, több átvonuláson keresztül megfigyeljük, láthatjuk, hogyan változnak a vulkánok. Milyen gyakran törnek ki, mennyire fényesek és forróak, egy csoporthoz kapcsolódnak-e vagy egyedül, és változik-e a lávafolyam alakja.”
Jupiter’s volcanic moon Io, @NASAJuno Perijove 51
NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill pic.twitter.com/KTO13VY6uY
— Kevin M. Gill (@kevinmgill) May 18, 2023
A fönti képet Kevin M. Gill, a NASA JPL szoftvermérnöke dolgozta fel. A képen a Hold több mint félig megvilágított vulkanikus síkjaival és tavával látható. “A Juno küldetésének újabb csodálatos szakaszába lépünk, ahogy az egymást követő keringésekkel egyre közelebb kerülünk az Io-hoz. Ez az 51. keringési pálya lesz az eddigi legközelebbi pillantásunk erre a megkínzott holdra” – mondta Bolton.
“Júliusi és októberi repüléseink még közelebb visznek minket az Ióhoz, később, decemberben és jövő év februárjában esedékes kettős elhaladás során pedig a Juno 1500 kilométerre lesz az Io felszínétől. Ezek mindegyike látványos képet nyújt majd ennek a csodálatos holdnak a vulkáni tevékenységéről. Az adatok lenyűgözőek lesznek.”
A Juno már több mint 2500 napja kering a Jupiter körül. Pályáját csökkentették és módosították, hogy ne csak a hold, hanem a Jupiter halvány gyűrűinek megfigyeléseit is lehetővé tegye. A második meghosszabbított küldetés 2025 szeptemberében ér véget.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van