Furcsaságból sosem elég, főleg, ha űrkutatásról van szó. Szupernóvákról mindannyian hallottunk, de az már kevésbé ismert jelenség, mikor a halott csillag magja katapultál. Úgyhogy jelenleg is van egy halott csillag, amely elképesztő sebességgel szeli át a galaxist éppen most is. Nyomában üstökös-szerű csíkot húzva maga után, illetve rádióhullámokat.
A PSRJ194+1054g csillag egyike annak a négynek, amely elég különleges módon létezik. Ez egy pulzár, amely hatalmas erővel kilökésre került a világűrbe, és most rendkívül sebességgel szeli át a galaxist. A csillagászok nem csak a pulzárt tudták megfigyelni, de a csillagködöt is, amelyet maga után von. Az anyag a szupernóva maradványából származik, ami miatt egyáltalán elindult csillagközi útjára. Sara Elisa Motta csillagász által vezetett csapat a csillagködöt “Mini Mouse”-nak nevezte el — írja a Science Alert.
Hogyan történt mindez?
Egy csillag halála viszonylag heves folyamat. Amikor egy csillag kifogy az üzemanyagból, akkor a belső fúziós reakció nem tud elég nyomást termelni. Ekkor a gravitáció győzedelmeskedik, a csillag pedig összeomlik és önmagába roskad. A csillag ekkor felrobban, és minden tartalma kifelé fog áramlani, de a mag megmarad és egy rendkívül nehéz neutroncsillaggá sűrűsödik. Ezt úgy kell elképzelni, mintha egy a Nap tömegénél 2,16-szor nehezebb csillagot egy 20 kilométeres gömbbe sűrítenénk.
Általában a neutroncsillagok megülnek a helyükön a csillagködök mélyén. Azonban, ha robbanás asszimetrikus, akkor előfordulhat, hogy az energia eloszlás egyenlőtlensége miatt a neutroncsillag kilövésre kerül. Ehhez viszont rendkívül különleges helyzet szükséges. A neutroncsillagnak először is pulzárnak kell lennie, amely nagyon magas sebességeken forog. Ha ezt egy egyenlőtlen szupernóva kizökkenti a helyéből, akkor a pulzár megindul útján anyagfelhőt húzva maga után.
A kutatók véletlenül fedezték fel az esetet, mikor is egy csillag és egy fekete lyuk bináris rendszerét vizsgálták. Ekkor vették észre a nyílegyenesen keresztül haladó csíkot a felvételeken. Ezután az adatbázisokban való kutakodás után meg tudták állapítani, hogy melyik csillag is vezeti pontosan az új csillagködöt.
Mit lehet tudni?
Az adatokból meg tudták állapítani, hogy a nyomvonal mögött elhelyezkedő kör alakú képződmény lehet a szupernóva eredeti helye. A nyomvonal visszavezethető egészen a kör közepéig, így a csillagászok megállapították, hogy maga a J1914 nevű csillag szupernóvájából való. A nyomvonal hossza körülbelül 43 fényév, tehát a robbanás valószínűleg olyan 82 000 évvel ezelőtt történhetett. Az eltelt időből és távolságból ki tudták számolni, hogy a pulzár olyan 320-360 km/h-ás száguld. Ez nem lesz elegendően nagy sebesség, hogy a pulzár elhagyja a Tejútrendszert.
Hasonló eseményeket eddig csak négyszer sikerült megfigyelni ezzel az esettel együtt. Az észlelésből a csillagászok rengeteget meg fognak tudni a pulzárokról és az általuk generált “szélről.”
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van