A világtörténelemből számtalan hosszú életű civilizációt tudnánk felsorolni. Gondolhatunk csak Kínára, Egyiptomra, vagy akár Mezopotámiára, de melyik tartott a legtovább? A kérdés megválaszolása nem feltétlenül egyszerű, hiszen nem tudjuk melyik birodalmakat tekinthetjük jogutódoknak. Azonban talán lehet rá valamiféle választ adni, ha megvizsgáljuk a kérdést.
Kína, Mezopotámia és Egyiptom, mind a hosszan fennálló civilizációkként vannak emlegetve. Mellettük a Római Birodalom több, mint ezer éves fennállása is eltörpül. Ezeknek a civilizációknak a létezésénél nem évszázadokról, hanem évezredekről beszélünk. Ahhoz, hogy megtudjuk, melyik is állt fenn a leghosszabb ideig, előbb tudni kéne mit is jelent az a szó, hogy civilizáció. A probléma, hogy egy ebben a történészek és egyéb szakemberek nem értenek egyet. Ezenkívül a legtöbb civilizáció életében voltak megszakítások, illetve folyamatosan változtak is ezek a civilizációk az idő folyamán.
A legtovább tartó civilizációk
A legtöbb mérce szerint Kína számít a legtovább élt civilizációnak. Már az ókor kezdete óta vannak városaik, illetve írás rendszerük, ezenfelül nagyjából egységes kultúra is elég korán kialakult. A kínai írásjelek legrégebbi ismert változatai körülbelül 3 200 évesek. A kínaiak a mai napig is használják ugyanezeket az írásjeleket, vagyis a folytonosság láthatóan megvan a kultúrában és a nyelvben — írja a Live Science.
Egyes értekezések szerint a kínai civilizáció legalább 5 000 éves, de ennél valószínűleg jóval több. Azonban a történészek vitatják az állításokat, mivel az ősi és modern Kína egyszerűen túlságosan különbözik. Egyes kutatók szerint nem sok mindennek van köze ma ahhoz, ami például 1949, Mao Ce-tung előtt történt Kínában. Persze sokan támogatják az elméletet, miszerint Kína a legrégebb óta fennálló civilizáció. Azonban fennáll a probléma, hogy nem tudjuk definiálni mi az, hogy kínai civilizáció. Ráadásul Kína területén számtalan különböző etnikai csoport élt különböző időkben.
Egyiptom és Mezopotámia lehetnek még Kína kihívói. Egyiptom az első fáraóktól és hieroglifáktól kezdve egészen a kereszténység megjelenéséig körülbelül 3 500 éven át fennállt. Ugyanakkor Egyiptomban többször uralkodtak kívülről érkezett dinasztiák, illetve a vallás és az írás is folyamatosan változott.
Mezopotámiában az írás kezdete időszámításunk előtt 3 200 körül kezdődhetett. Az ősi mezopotámiai istenek tisztelete egészen időszámításunk után 300-ig megmaradhatott. Ebből a szempontból nézve mondhatjuk, hogy Mezopotámia lehet a legtovább fennálló civilizáció.
Azonban a vita továbbra is megmarad, és valószínűleg még jó ideig tartani is fog. Ha civilizációkat vizsgálunk, minél részletesebben próbáljuk értelmezni a folytonosságot, annál inkább elveszünk a részletekben. A történelem gyakorlatilag események sorozata, amelyeket a történészek megpróbálhatnak bizonyos módokon felfoghatóbb mércékbe összecsoportosítani. De az biztos, hogy továbbra sincs megegyezés a tudományos világban ebben a kérdésben.
Ezeket a cikket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van