Több mint 100 éve eltűnt ékszert találtak a Titanic roncsánál
Egy csapat olyan arany nyakláncot talált, amelyet a Titanic 1912-es elsüllyedése óta nem láttak. Nemrég találták meg a hajó roncsai között Észak-Amerika partjainál, és abban bíznak, hogy mesterséges intelligencia segítségével megtalálják az ékszer tulajdonosának családját is.
A meglátás a Magellan, egy brit mélytengeri térképező cégtől származik, amely nemrégiben közzétett egy válogatást digitális felvételekből, amelyek az RMS Titanic hajóroncsát eddig soha nem látott részletességgel mutatják be, írja az IFLScience. A vállalat szerint a képeiken egy arany nyaklánc látható, amelyet egy kolosszális méretű, kihalt cápafaj, a Megalodon fogából készítettek.
Lenyűgöző ékszer
Richard Parkinson, a Magellan vezérigazgatója “elképesztőnek és lélegzetelállítónak” nevezte a felfedezést.
“Amit széles körben nem értenek, az az, hogy a Titanic két részből áll, és az orr és a tat között egy 8 négyzetkilométeres törmelékmező van. A csapat olyan részletesen feltérképezte a mezőt, hogy ki tudtuk venni ezeket a részleteket.”
A projekt során 16 terabájtnyi adatot gyűjtöttek össze a roncs helyszínéről. Közöttük több, mint 715 000 képet és teljes 4K felbontású videofelvételt is találni. Ezek elkészítéséhez kihajóztak a Kanada keleti partjaitól mintegy 700 kilométerre fekvő roncshoz, majd távirányítású tengeralattjárókkal képeket készítettek a tengerfenékről a vízfelszín alatt mintegy 3800 méteres mélységben.
Az RMS Titanic óceánjáró 1912. április 15-én az Atlanti-óceán északi részén süllyedt el, miután az angliai Southamptonból New Yorkba tartó első útja során jéghegynek ütközött. Legalább 1500 utas meghalt, és a roncs a tengerfenékre süllyedt, mintegy 740 kilométerre a kanadai Új-Fundlandtól. A hajó végső nyughelyét csak 1985 szeptemberében fedezték fel, 73 évvel azután, hogy a hajó elsüllyedt.
A jelenlegi, a helyszínt védő megállapodások miatt senki nem távolíthat el semmilyen leletet a roncsból és a környező mederből.
A Magellan csapata azonban reméli, hogy sikerül eljuttatniuk ezt az ékszert a tulajdonos családjának. A mesterséges intelligencia segítségével keresik meg és veszik fel a kapcsolatot a hajó elsüllyedésekor a fedélzeten tartózkodó 2200 utas családtagjaival. Céljuk, hogy azonosítsák azt a személyt, aki egykor a nyakláncot viselte.
A hajóra szálló utasokról készült felvételeket is tanulmányozni fogják, hogy kiderítsék, felismerik-e az ékszert. A tulajdonos kilétét pedig arcfelismerő technológia segítségével próbálják majd meghatározni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében