Áprilisban megjelentek az AMD Ryzen 7 5800X3D processzorok
Szponzorált tartalom
Az asztali processzorok piacán ritkán volt olyan intenzív a verseny, mint az elmúlt néhány évben. Amikor az AMD piacra dobta Ryzen processzorait, az Intel kénytelen volt válaszolni, és mindketten folyamatosan harcoltak több területen, beleértve a magok számát, az IPC teljesítményt, a frekvenciát és a végső teljesítményt. A folyamatos versenyfutás a termékek fejlesztéséért, a versenytársak előtt maradni és a vásárlók változó igényeinek kielégítéséért időnként a két vállalatot is letérítette a kitaposott ösvényekről, és még vadabb technológiákat fejlesztett ki a versenyelőny keresése érdekében.
Az AMD esetében az egyik ilyen fejlesztési erőfeszítés a 3D V-Cache csomagolási technológiában csúcsosodott ki, amely a meglévő CCD L3 gyorsítótár L3 gyorsítótárának tetejére egy réteg L3 gyorsítótárat halmoz. Tekintettel arra, hogy bár a további gyorsítótár előnyös a teljesítmény szempontjából, a nagy mennyiségű SRAM, nos, nagy, az AMD azon dolgozott, hogyan lehet több L3 gyorsítótárat elhelyezni egy CPU chipleten anélkül, hogy a die méretét teljesen felrobbantaná. Ennek végeredménye lett a stacked V-Cache technológia, amely lehetővé teszi, hogy a további gyorsítótárat külön gyártják, majd gondosan elhelyezik egy chip tetején, hogy aztán a processzor részeként használják.
A fogyasztói piac számára az AMD első V-Cache-sel felszerelt terméke a Ryzen 7 5800X3D. Az ára azonban igen csak magas, nagyjából 200.000 forint körül van, ez kb. annyi, mint amennyi bónuszt az https://icecasino.com/hu oldalon be tudnál zsebelni bónuszkén! Mindenesetre ha hosszú távra tervezel játékos PC-t építeni, az Intellel azonban nem vagy megelégedve, a lehetőség adott!
AMD Ryzen 7 58003XD: Mostantól 3D-s V-Cache-sel
A korábban a CES 2022-en bejelentett Ryzen 7 58003XD talán a legérdekesebb a 2017-ben debütált Zen óta piacra került Ryzen alapú chipek közül. Ennek oka, hogy a Ryzen 7 5800X3D az AMD saját 3D V-Cache csomagolási technológiáját használja, amely lényegében egy 64 MB-os L3 gyorsítótár réteget ültet a meglévő 32 MB-os L3 gyorsítótárra, amellyel a Ryzen 7 5800X rendelkezik.
A 3D V-Cache keretének körvonalazásához az AMD közvetlen réz-réz kötési eljárást alkalmaz, a 64 MB-os L3 gyorsítótár további rétegét pedig a die-n már meglévő 32 MB-os L3 gyorsítótár tetejére helyezi. Az AMD állítása szerint ez átlagosan 15%-kal növeli a játékteljesítményt, ha a Ryzen 9 5900X (12c/16t) egy 12 magos 3D chiplet prototípus lapkával hasonlítjuk össze. Hogy az AMD állítása kizárólag a 12 magos kialakításon alapul-e, vagy ez a szintű teljesítménynövekedés lineárisan jelentkezik-e kevesebb mag használata esetén, azt nehéz eldönteni.
Mivel a 3D V-Cache elsősorban a játékok teljesítményét hivatott javítani, az új lapka a nyers számítási teljesítmény tekintetében nem áll túl messze a Ryzen 7 5800X-től. Ezen a téren a Ryzen 7 5800X és a Ryzen 9 5900X enyhe előnyben lesz, mivel mindkét modellnél magasabb magfrekvenciával rendelkezik. Mégis, ahogy korábban említettem, az igazi kenyér és vaj a játékteljesítményben lesz, vagy legalábbis azokban a játékokban, amelyeknek előnyös és hasznos az L3 gyorsítótár extra szintje.
AMD Ryzen 7 5800X3D: A memória túlhajtási támogatása, de nem a magé
Bár a Ryzen 7 5800X3D támogatja a memória túlhajtását, és lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy ezt kiegészítve túlhajtják az Infinity Fabric interconnectet, az AMD letiltotta a mag túlhajtását, ami miatt nem kompatibilis az AMD Precision Boost Overclocking funkciójával. Ez sok felhasználónak okozott csalódást, de ez a 3D V-Cache-hez kapcsolódó kompromisszum.
Ennek eredményeképpen a CPU túlhajtása helyett a legnagyobb dolog, amit a felhasználó tehet a Ryzen 7 5800X3D nagyobb teljesítményének befolyásolása érdekében, hogy gyorsabb, alacsonyabb késleltetésű DDR4 memóriát használ, például egy jó DDR4-3600-as kitet. Ezek a beállítások egyben az AMD által meghatározott Infinity Fabric Interconnect ismert sweet spotja is.
Az asztali processzorok piacának jelenlegi és az év végi állapotát tekintve a dolgok ígéretesnek tűnnek a felhasználók számára, akiknek rengeteg választási lehetőség áll rendelkezésre. Az elsődleges csata jelenleg a játékteljesítmény terén az AMD Ryzen 7 5800X3D (450 dollár) és az Intel 12. generációs Core sorozatú opciói között zajlik, a Core i9-12900K pedig az Intel csapatának vezetője.
Az AMD Ryzen 7 5800X3D a 3D V-Cache-ével új és izgalmas, és kifejezetten a játékteljesítmény tekintetében a “leggyorsabb játékprocesszor” címért folytatott küzdelem folyamatosan változik. A meglévő AM4 platformra alapozva az AMD egy ismerős platformon egy élvonalbeli dizájnt adott a felhasználók kezébe, de a legnagyobb kihívás az AMD állításainak valóra váltása lesz, és mi ezt kívánjuk megtenni ebben az értékelésben.
Végül, függetlenül attól, hogy az 5800X3D ma hogyan teljesít, az AMD halmozott V-cache technológiája nem egy egyszeri és kész ajánlat. Az AMD nemrég bejelentette, hogy a ciklus egy pontján lesz egy Zen 4 változat 3D V-Cache-sel, valamint ugyanezt jelenti be a Zen 5 esetében is, amely 2024-re várható.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?