Még mindig nem tudjuk a világ legmélyebb édesvizi barlangjának valódi méreteit
A csehországi Hranice-szakadék a legmélyebb ismert édesvízi barlang a világon. A feltételezések szerint akár 1 kilométeres mélységig is terjedhet, azonban még mindig nem tudjuk, hogy valójában milyen mély.
Még 2016-ban egy távirányítású jármű beúszott a Hranice-szakadék gyomrába, és 473,5 méteres mélységig jutott. Ez magasabb, mint az Empire State Building. Azonban a mini-tengeralattjáró sokkal messzebbre is mehetett volna, de a kommunikációs kábel visszatartotta, írja az IFLScience.
Egy 2020-ban készült tanulmány geofizikai felmérés segítségével megismerte a víz alatti barlang alakját. Arra a következtetésre jutottak, hogy az körülbelül 1 kilométeres mélységig terjed. Ez azonban még mindig elég durva becslés, és az elárasztott barlangrendszer valódi kiterjedése továbbra is rejtély.
Cross-section map of the world’s deepest underwater cave in Hranice Abyss, Czechia, so far 400 m deep with its bottom still not found #MapPornhttps://t.co/KUd7MExXjg pic.twitter.com/ECRjdBkSTa
— MapPorn (@MapPornTweet) July 13, 2018
Többféle elmélet is van a barlang kialakulásáról
A Hranická Propast néven is ismert barlangól született már néhány izgalmas elmélet, hogy pontosan hogyan is ért el ekkora méreteket.
A víz alatti barlangszerű alagutakat jellemzően enyhén savas esővíz és olvadékvíz vájja ki, amely lassan feloldja a környező mészkövet. Ezzel szemben egyesek azt állítják, hogy a Hranice-szakadékot alulról felfelé ható erők alakíthatták ki. A lezúduló víz helyett a barlangot talán savas talajvíz alakította ki, amelyet a földköpeny mélyen a föld alatt felforralt, majd az felfelé szivárgott, és alulról feloldotta a mészkövet.
A puszta méretén kívül számos más tényező is van, ami rémálommá teszi a tanulmányozását. Először is, a víz zavaros, tele van korhadt fatörzsekkel, rönkökkel és lombokkal, amelyek a barlangba estek. A víz ráadásul rendkívül savas, és árthat az emberi bőrnek, ha a búvárok nem egész testet fedő öltözéket viselnek. Végül pedig a közvetlenül a víz felett lévő levegőt veszélyes belélegezni a magas szén-dioxid tartalma miatt.
A bosszantó akadályok megnehezítik a Hranice-szakadék tanulmányozását. Ahogy azonban a távirányítású járművek és a geofizikai felmérési technikák egyre kifinomultabbá válnak, a kutatók a jövőben a jelenleginél pontosabb becslésre lesznek képesek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét