Lehetséges lenne, hogy az idegenek a galaxis közepéből ‘integetnének’ nekünk?
A földönkívüli életet kereső új kutatás alapja a galaxisunk középpontjából érkező rádióimpulzusok figyelemmel kísérése. A keskeny frekvenciájú impulzusokat a természetben a pulzároknak nevezett csillagok bocsátják ki, de az mi is használják őket olyan technológiákban, mint a radar. Mivel ezek az impulzusok kiemelkednek az űr háttérben lévő rádiózajából, nagy távolságokon át történő kommunikáció hatékony eszközei. És így vonzó célpont a rádióteleszkópoknak az idegen civilizációk felkutatásához.
A tudósok az idegenekre vadászó stratégiát a The Astronomical Journal című folyóiratban május 30-án megjelent új tanulmányban ismertették. A Cornell Egyetem végzős hallgatója, Akshay Suresh vezetésével a kutatók kifejlesztettek egy szoftvert, amellyel felismerik ezeket az ismétlődő frekvenciamintákat, és ismert pulzárokkal tesztelték, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a szűk frekvenciákat is érzékeli. Ezek a frekvenciatartományok nagyon kicsik, körülbelül tizedannyi szélesek, mint az FM rádióállomások által használtak. A kutatók ezután a nyugat-virginiai Green Bank Teleszkóp adatait fésülték át a módszerrel, számolt be a Live Science.
“Eddig a SETI rádiója elsősorban a folyamatos jelek keresésére fordította erőfeszítéseit” – mondta a tanulmány társszerzője, Vishal Gajjar, a SETI Intézet munkatársa, amely a földön kívüli intelligens élet keresésével foglalkozik. “Tanulmányunk rávilágít az impulzusok sorozatának energiahatékonyságára, mint a hatalmas távolságokon átívelő csillagközi kommunikáció eszközére. Figyelemre méltó, hogy ez a tanulmány az első olyan átfogó kísérlet, amely mélyrehatóan keresi ezeket a jeleket.”
Lehetnek idegenek a galaxisban?
A kutatók a Tejútrendszer közepét figyelik, mert az sűrűn tartalmaz csillagokat és potenciálisan lakható exobolygókat. Ezen felül, ha a Tejútrendszer magjában élő intelligens idegenek el akarnák érni a galaxis többi részét, akkor a galaxis középpontjában elfoglalt kiváltságos helyzetükből adódóan a bolygók széles skálájára kiterjedő jeleket tudnának küldeni. A keskeny sávszélesség és az ismétlődő minták használata kiváló módja lenne az idegenek számára, hogy felfedjék magukat. Egy ilyen kombináció ugyanis rendkívül valószínűtlen, hogy a természetben előforduljon, mondta a tanulmány társszerzője, Steve Croft.
A módszer egy olyan algoritmust használ, amely 30 perc alatt 1,5 millió adatmintát képes átnézni. Bár a kutatók az első keresés során nem találtak árulkodó jeleket, azt mondják, hogy az algoritmus gyorsasága segít majd a jövőben javítani a keresést.
“A Breakthrough Listen hatalmas mennyiségű adatot rögzít, és Akshay (Suresh) technikája egy új módszert kínál, amely segít átkutatni ezt a szénakazalt tűk után, amelyek kínzó bizonyítékot szolgáltathatnak a fejlett földönkívüli életformákról” – mondta Croft.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt