Rádió csillagászok több száz csíkszerű struktúrát fedeztek fel a galaxis közepén. Ezek a hosszú láthatatlan vonalak a galaxis közepén található szupermasszív fekete lyukból erednek. A tudósok arra következtetnek, hogy ezek a vonalak egy ősi fekete lyuk kitöréshez tartozhatnak, és megmutathatják annak útvonalát is.
Egy június 2-án publikált kutatás szerint, mindegyik “fonál” 5-10 fényév hosszúságú. Azonban ezek a vonalak szabad szemmel nem láthatók, pusztán rádióhullámokon keresztül. Ez azt jelenti, hogy a struktúrákat valószínűleg nagy energiájú részecskék kilövellései alkották — írja a Live Science. Ha visszafelé követjük ezeket a fonalakat, akkor mindegyik a galaxis közepe felé mutat. A kutatók arra gyanakszanak, hogy ezek egy ősi fekete lyuk kitörésnek lehetnek a “sebhelyei.” A kitörés keresztül szelte a környező gázfelhőket, ezzel nyomokat hagyva maga után.
A kutatás vezetője szerint meglepő, hogy ilyen új struktúrákat tudtak felfedezni. Farhad Yusef-Zadeh-et meglepte a felfedezés, mivel a fonalak nem véletlenszerűek voltak, hanem látszólag a kifele áramló energiával megegyező irányba haladnak. A Tajútrendszer közepén található fekete lyuk neve Sagittarius A*, amelynek a tömege 4 millió Napéval ér fel. Ennek a monstrumnak a gravitációs ereje tartja egyben a galaxist. Azonban néha ez az óriás is visszaad valamit az univerzumnak abból, amit elnyel.
A fonalak felfedezése
A rádiós megfigyelések előtt a Sagittarius A* körül hatalmas buborékokat fedeztek fel. Ezek a buborékok akár 25 000 fényévnyire is elnyúlhatnak. Emellett még találtak vagy 1000 darab vertikális vonalat, amelyek a fekete lyuk irányából indulnak kifelé. Mindkét jelenséget valószínűleg egy ősi kilökődés okozta a fekete lyukból.
A kutatók az új, vízszintes rádiófonalak észleléséhez a Dél-afrikai Rádiócsillagászati Obszervatórium MeerKAT teleszkópját vették igénybe. Ez egy 64 összekapcsolt rádióantennából álló dél-afrikai antennarendszer, amely nemrégiben végzett megfigyeléseiben csökkentették a közeli energiaforrások háttérzaját. Az így kapott képek azt mutatták, hogy az újonnan felfedezett fonalak körülbelül olyan vékonyak, mint a korábban felfedezett függőleges fonalak sokasága. Úgy tűnik azonban, hogy ezek az új energiaszálak csak az Sgr A* egyik oldaláról sugároznak, míg a korábban felfedezett fonalak a galaktikus középpont egész hosszában sorakoznak.
Az újonnan felfedezett struktúrák ráadásul sokkal rövidebbek, mint függőleges társaik, és sokkal kevesebb is van belőlük. Ezen különbségek különbségek ellenére a kutatók azt gyanítják, hogy az újonnan felfedezett struktúrákat galaxisunk központi fekete lyukának hasonló energia kitörése hozta létre. A kutatócsoport becslése szerint mindez körülbelül 6 millió évvel ezelőtt történhetett.
A kutatók szerint a kiáramló anyagnak a közeli objektumokkal való kölcsönhatásának eredménye ez a jelenség. Hozzátette azonban, hogy csapatának új rádiómegfigyeléseket kell végeznie, hogy folyamatosan megkérdőjelezzék a saját hipotéziseiket és pontosítani tudják elemzésüket. Ezzel talán több fény derülhet a a galaxisunk középpontjában lévő szörnyeteg múltjára.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon