Ötször akkora hegyeket találtak a Földön, mint az Everest, de sohasem láthatjuk
Melyik a legmagasabb hegy a Földön? Ha az Everest lenne a válaszunk, akkor tévednénk. Az Everest a legmagasabb hegy a tengerszint felett, de nem a legmagasabb. Ezt a címet a Mauna Kea viseli, amelynek nagy része a Csendes-óceánban van. De ez csak a Föld felszíni része, vajon van magasabb a földfelszín alatt?
Mint kiderült, igen, és sokkal, de sokkal magasabbak. Az antarktiszi szeizmológiai központokat használó szakértők egy titokzatos hegységcsoportot azonosítottak a Föld belsejének egy rétegében, és az ottani csúcsok megdöbbentően hatalmasak. Ezek a Mount Everestnél körülbelül négyszer-ötször nagyobb “hegyek” a mag és a köpeny közötti határon helyezkednek el. Ráadásul úgy tűnik, hogy ez a határ meglepően nagy kölcsönhatásban van a Föld felszínén látható jellemzőkkel, írja az IFLScience.
Ezt a határt 1996-ban azonosították tudósok, akik földrengésekből származó szeizmikus hullámok segítségével vizsgálták a Föld összetételét. Ez a hagyományos módja annak, hogy a Föld felszíne alá nézzünk. Az olyan nagy események, mint a földrengések és a nukleáris robbanások olyan hullámokat bocsátanak ki, amelyek különböző sebességgel haladnak az anyag különböző állapotain keresztül, és ez a különbség az, ami lemérhető. Ennek megfelelően a tudósok a Föld legtávolabbi pontjain (jelen esetben az Antarktiszon) bázisokat hoznak létre, és ezeket a hullámokat a Földön keresztül haladva felfogják, hogy térképet készítsenek a különböző rétegekről.
A tudósok is ledöbbentek
25 különböző földrengés által létrehozott képet néztek meg, és valami különöset találtak. A Föld olvadt magja és a folyékonyabb köpeny között egy hatalmas földalatti “hegyekből” álló, csipkézett terület volt. Most új adatok szerint ez a csipkézett réteg számos különböző területen “hegyláncokat” hoz létre, amelyeket azonban továbbra is rejtély övez. Miből állnak? Hogyan alakulnak ki, és mi a céljuk? A tudósok egyszerűen nem tudják.
“Az Antarktiszról származó ezernyi szeizmikus felvételt elemezve nagy felbontású képalkotó módszerünk mindenhol vékony, anomális anyagzónákat talált a mag-köpeny határon (CMB), ahol csak szondáztunk” – mondta Dr. Edward Garnero, a legújabb tanulmány szerzője. “Az anyag vastagsága néhány kilométertől több tíz kilométerig terjed. Ez arra utal, hogy hegyeket látunk a magban, egyes helyeken akár ötször magasabbakat, mint a Mount Everest.”
Úgy gondolják, hogy ez a réteg részben egy ősi óceánfenék maradványaiból állhat. Ez az anyag felhalmozódik, és lerakódott, süllyedt anyagból álló területeket képez, hihetetlen hegyeket hozva létre. Ez a hipotézis magyarázatot adhat arra, hogy miért jelennek meg bizarr vulkánok váratlan helyeken, amikor ezekből az ősi óceánfenéki lerakódásokból a köpenyen keresztül hatalmas forró anyagtömegek áramlanak felfelé, és törnek ki a felszínen lévő vulkánokból.
Az új tanulmány a Science Advances című folyóiratban jelent meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon