Miért írt Leonardo da Vinci fordítva?
Leonardo da Vinci a “reneszánsz ember” ideáljának kiemelkedő példájaként számos jelentős eredményt ért el életében. Voltak különcségei is, és számos olyan kísérletben próbálta ki magát, amelyek még mai csodálóinak is furcsának tűnhetnek. Az egyik ezek közül kifejezetten érdekes volt. Ahogy arra egyértelmű bizonyítékok vannak, da Vincinek szokása volt visszafelé írni, jobbról balra.
“Csak akkor írt a szokásos irányba, amikor másoknak írt valamit” – írja a Museum of Science. De miért írt visszafelé a legendás festő (és tudós, matematikus, hadmérnök, feltaláló, anatómus, szobrász, építész, zeneszerző, költő és író)? Ez továbbra is egyike a figyelemre méltó életével kapcsolatos, eddig megválaszolhatatlan kérdések sokaságának.
Tiszta kezek? Félelem?
Mindazonáltal “az egyik elképzelés szerint talán így tarthatta tisztán a kezét. Leonardo kortársai feljegyzéseket hagytak arról, hogy látták őt bal kézzel írni és festeni. Vázlatokat is készített, amelyeken saját bal keze látható munka közben. Balkezesként ez a tükrös írásmód megakadályozhatta, hogy elkenje a tintáját írás közben”.
Egy másik teória szerint Leonardo félelemből fejlesztette ki a “tükörírást”. Ezt a feltevést még a fiatal olvasóknak szóló könyvek is elismerik: “Egész életében aggódott amiatt, hogy mások ellopják az ötleteit” – írja Rachel A. Koestler-Grack a Leonardo Da Vinci: Artist, Inventor, and Renaissance Man (Leonardo da Vinci: Művész, feltaláló és reneszánsz ember) című könyvében.
Ellenérvek
“A jegyzetfüzeteibe írt megfigyeléseit úgy írta, hogy csak úgy lehetett elolvasni, ha a könyveket tükör elé tartották.” A Walker’s Chapters blog reprezentatív ellenérvet hoz: “Tényleg azt hiszed, hogy egy olyan okos ember, mint Leonardo, úgy gondolta, hogy ez jó módszer arra, hogy megakadályozza, hogy az emberek elolvassák a jegyzeteit? Ez az ember, ez a zseni, ha valóban azt akarta volna, hogy a jegyzetei csak saját maga számára legyenek olvashatóak, akkor egy teljesen új nyelvet talált volna ki erre a célra. Egy olyan fickóról beszélünk, aki már azelőtt kitalálta az ejtőernyőket, hogy a helikopterek léteztek volna.”
Leonardo tükörírásának talán legszélesebb körben ismert darabja a Vitruvius-tanulmányhoz készített jegyzetei (ennek egy részlete látható címlapképünkön is), a híres rajz, amely az emberi test arányait a kör és a négyzet geometriájába illeszti.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét