Videó: 2400 éves az eddigi legrégebbi felfedezett és épen maradt hajóroncs
Az ókori világ hajóépítéséről és tengerészetéről alkotott képünket változtathatja meg az “Odüsszeusz” ókori görög hajóroncs, amelyről úgy gondolják, hogy valaha megtalált a legrégebbi hajóroncs.
Kis hazánktól nem olyan messze, a Fekete-tenger fenekén találták meg az ókori görög hajóroncsot, és 22,86 méter hosszú ókori görög kereskedelmi hajót több mint 2400 év után találták meg „épségben”, árbocával, kormánylapátjaival és evezőpadjával együtt.
“Még a kötéltekercsek, a kötelek is megmaradtak, ahogy a bosun a hajó tatján hagyta őket, amikor a hajó elsüllyedt. Ez egyedülálló.” – tette hozzá Dr. Batchvarov a Sky Newsnak.
A legidősebb hajóroncsot egy jól ismert “hajótemetőben” találták meg a Fekete-tengeren, ahol már több mint hatvan másik hajót hoztak a felszínre.
A brit tudósok által irányított, távirányítású tengeralattjáró szúrta ki az oldalára dőlve fekvő hajót mintegy 80 kilométerre Bulgária partjaitól.
És hogy miért maradt meg viszonylag jó állapotban? Nos, a hajó több mint 2 kilométer mélyen fekszik a Fekete-tengerben, ahol a víz oxigénmentes, ami évezredekig képes megőrizni a szerves anyagokat.
A szakemberek a hajó egy kis darabját megvizsgálták, és megerősítették, hogy körülbelül Kr. e. 400-ból származik, így ez a régészeti lelet a legrégebbi épségben fennmaradt hajóroncs, amelyet az emberiség ismer.
Korábban csak az ókori görög kerámiák, például a British Museumban található “Szirén váza” oldalán lehetett látni ezt a típusú görög kereskedelmi hajó formát, de 2018-ban felfedezett Odüsszeusz hasonló formával rendelkezik, írja a Greek Reporter.
Jon Adams, a projekt vezető tudósa elmondta, hogy a roncs nagyon jó állapotban van, a kormánylapát és a kormányrúd még mindig a helyén van.
Egy épségben fennmaradt hajó a klasszikus világból, amely több mint 2 kilométeres vízben fekszik, ezt soha nem hittem volna, hogy lehetséges. Ez meg fogja változtatni a hajóépítésről és a tengerészetről alkotott képünket az ókori világban” – mondta Adams.
A Fekete-tenger projekt egy többéves tudományos kutatás, amelyet nemzetközi intézmények, köztük a Southamptoni Egyetem vezet, és amelynek célja, hogy feltárja, hogyan változott a Fekete-tenger, és ez hogyan hatott az emberi civilizációra. A Julia és Hans Rausing Trust például által finanszírozott projekt mintegy 15 millió fontba került.
Ahogy írtunk róla előzőleg, a görög Aloniszosz szigeténél található a még idősebb Perisztera ókori hajóroncs, amelyet „a hajóroncsok Parthenonjának” is neveznek, de mivel nem olyan mélyre süllyedt, így a mostani cikkünkben bemutatott hajónál sokkal rosszabb állapotban maradt fent. Részletek és videók itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban