Egyiptom leghíresebb fáraója ittas vezetés miatt halhatott meg
Egy új elmélet szerint Egyiptom egyik, ha nem a leghíresebb fáraója fiatal volt és esendő, így imádott szekérrel versenyezni és bort inni, aminek tragédia lett a vége.
Mindannyian hallhattunk Tutanhamon fáraóról, aki nem vezetői erényei miatt lett világhírű, hanem a sírja miatt. A mindössze 9 évig volt hatalmon a 18. dinasztia királya, Kr. e. 1332 és 1323 között, és 19 évesen halt meg. A brit Howard Carter régész és segítői több mint 100 éve, 1922. november 4-én megtalálták Tutanhamon sírját. Mindezidáig ez a legteljesebb ókori egyiptomi uralkodói temetkezési hely, amelyet valaha találtak. Odabent a régészek mindent megtaláltak, amire a fiúkirálynak szüksége lehetett a túlvilági élethez, többek között hat szekeret és elképesztő mennyiségű száraz fehérbort rejtettek el. Meglepő lehet, de valójában a bor volt a leggyakoribb tárgy, amit a sírban találtak. Az i.e. 1300-as években élt, 9 éves korában trónra lépett, és azon kilenc évet töltött fáraó sírját tárták fel. Tutanhamon sírja az egyetlen épségben megmaradt fáraósír.
Míg a sírja jól kutatott, a tényleges halála rejtély marad. Úgy tűnik, hogy egy szekérbalesetben szerzett sérülés, és a malária miatt lecsökkent immunrendszer, következtében halt meg, és a kutatók többsége úgy vélte, hogy Tutanhamon gyenge és beteges uralkodó volt a testében talált számos genetikai rendellenesség miatt, mint például a bunkóláb. Ezek az ókorban olyannyira súlyos betegségek lehettek, hogy Tutanhamon járóképessége is megkérdőjeleződött, nemhogy szekéren üljön. Ezt elméletiet erősíti, hogy sétapálcákat is találtak a sírban eltemetve.
Sofia Aziz orvosbiológus egyiptológus azonban a BBC Science Focus című műsorának elmondta, hogy ez a “beteges” fáraóról alkotott elképzelés nem helytálló.
Ő úgy véli, hogy valószínűleg egy meglehetősen egészséges, tipikus tinédzser volt, az ezzel járó rossz döntéshozatali képességekkel együtt:
“Olyan volt, mint egy tipikus tinédzser, ivott és valószínűleg túl gyorsan vezette a szekeret”
– mondta Aziz.
A sírban talált tárgyak beszédesek
Nagy figyelmet szenteltek a Tutanhamon király mellé temetett különféle ételeknek, amelyeket gyantával balzsamoztak be, hogy tartósítsák őket. “De az emberek nem gondolnak a borra” – mondta Aziz. “Az ókori egyiptomiak a sírjaikba azokat a dolgokat vitték, amelyeket a túlvilágra szántak”.
Aziz szerint a király sírkamrája tele volt borral, ami arra utal, hogy a fiatal vezető igencsak szerette a bódító nedűt. Emellett hat szekeret temettek vele együtt a sírjába, ami a másik hobbijára utal. Ez az új elmélet inkább harcos királyként képzeli el a nagy hatalommal fiatalembert, és Aziz aláhúzta, hogy Tutanhamon sírjában egy mellvért és más páncélzat is volt. A kutató szerint egy ittas vezetés okozhatta a halálát. A király lába eltört és megsebesült, amikor egy ütközés során a szekér “műszerfalának” ütközött.
Aziz elmélete természetesen sok vitát generált, és messze nem elfogadott a tudományos közösség által, bár azt egyre többen elismerik, hogy a fáraó valóban mozgékonyabb volt, mint korábban gondolták. Tutanhamon fáraó halálának valódi oka talán soha nem derül ki…
És, hogy 3 ok, amiért soha ne látogassuk meg az egyiptomi piramisokat – VIDEÓ
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van