Egy geológus 2 és fél milliárd éves vizet talált a föld alatt, és elmondta milyen íze van
2016-ban egy kanadai bányát tanulmányozó geológusok hihetetlen felfedezést tettek. Áramló vizet találtak mintegy 3 kilométeres mélységben, amelyről a vizsgálatok kimutatták, hogy 1,5 és 2,64 milliárd év között lehet. Mivel ennyi ideig elszigetelve volt, ez volt a legrégebbi víz, amelyet a Földön találtak.
“Amikor az emberek erre a vízre gondolnak, azt feltételezik, hogy valami aprócska mennyiségű víznek kell a kőzetben rekedtnek lennie” – mondta a BBC Newsnak Barbara Sherwood Lollar professzor, a kutatócsoport vezetője. “Valójában azonban ez a víz percenként literes sebességgel áramlik. A mennyisége sokkal nagyobb, mint amire bárki számított.”
A csapat olyan nyomokat talált, amelyek arra utaltak, hogy valaha élet is volt a vízben, jelenti az IFLScience.
“A vízben lévő szulfátot vizsgálva találtunk egy nyomot, amely az élet jelenlétére utal. Képesek voltunk rámutatni, hogy amit a folyadékokban látunk, az mikrobiológiai eredetű, és ami a legfontosabb, hogy nagyon hosszú idő alatt kellett keletkeznie. A mikrobák, amelyek ezt létrehozták, nem tudták volna egyik napról a másikra megtenni” – mondta Sherwood Lollar. “Ez arra utal, hogy az organizmusok jó ideje jelen voltak ezekben a folyadékokban”.
Fény nélkül a mikrobák sugárzásból előállított szubsztrátok, azaz kiindulási anyagok segítségével maradtak életben.
De milyen ízű?
“Az ebben az ősi vízben lévő szulfát nem a felszíni vízből lefolyó modern szulfát. Azt találtuk, hogy a szulfát, akárcsak a hidrogén, valójában a víz és a kőzet közötti reakció során keletkezik”, mondta Long Li, az Albertai Egyetem Föld- és Légkörkutatási Tanszékének adjunktusa a sajtóközleményben. “Ez azt jelenti, hogy a reakció természetes módon megy végbe, és mindaddig fennmaradhat, amíg a víz és a kőzet érintkezik, potenciálisan akár évmilliárdokig is.”
Bár a felfedezésnek jelentősége van a Földön kívüli és a Naprendszerben található élet megtalálására, az interneten mindenki arra volt kíváncsi, hogy milyen íze van. Meglepő módon erre is megvan a válasz.
“Ha geológus vagy, aki kőzetekkel dolgozik, valószínűleg sok követ nyalogattál már”, meséli Sherwood Lollar a CNN-nek. Bár nem szikla, mégis megkóstolta a vizet. Sós ízt várt, mivel a sósabb víz általában idősebb. Nagy örömére a víz “nagyon sós és keserű” volt, és “sokkal sósabb, mint a tengervíz”. Végül is nem teljesen meglepő, tekintve, hogy több mint 2 milliárd évig érlelődött.
A tanulmány a Nature 2016-os számában jelent meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét