Megúszta az olvasztást a náci csatahajót díszítő sas, de nem tudni, mi lesz a sorsa
Az Admiral Graf Spee náci csatahajót díszítő bronz sas jövője bizonytalan, miután a beolvasztására vonatkozó terveket elvetették.
Kincsvadászok 2006-ban emelték ki a sast Uruguay partjainál, ahol a Graf Spee-t 1939-ben elsüllyesztették, hogy ne kerüljön ellenséges kézbe. Tavaj döntöttek úgy, hogy a sas az uruguayi állam tulajdonát képezi, amelynek vizein megtalálták. Az ország elnöke például azt javasolta, hogy egy galambot ábrázoló szoborrá alakítsák át.
A BBC szerint Luis Lacalle Pou elnök pénteken jelentette be a 350 kg súlyú bronz sas beolvasztásának tervét. A 2,8 méter szárnyfesztávolságú és 2 méter magas sas egy nagy horogkeresztet szorongat. A róla készült képek szintén a BBC oldalán tekinthetők meg. A sas 1939 óta feküdt a La Plata fenekén, amikor az Admiral Graf Spee kapitánya elsüllyesztette a hajót nem sokkal a második világháború első nagy tengeri csatája után. Attól tartott, hogy a hajó értékes német titkokat fedhet fel, ha a britek lefoglalják.
Náci szimbólumból a béke hírnöke lehetett volna
A Graf Spee nagy veszélyt jelentett a szövetséges erőkre a második világháborúban, mivel a háború 1939. szeptemberi kitörése és decemberi elpusztítása között nyolc kereskedelmi hajót süllyesztett el.
“Az jutott eszünkbe, hogy ez a háborús szimbólum átalakulhatna a béke vagy az egyesülés szimbólumává, mint a galamb.”
Egy uruguayi szobrász, Pablo Atchugarry kapott megbízást a sas újraöntésére. Atchugarry elfogadta a “kihívást, hogy a gyűlöletet, a háború és a pusztítás hírnökét a béke szimbólumává alakítsa át”. Azonban alig két nappal később Lacalle Pou elnök bejelentette, hogy az ötletet félretették.
“Az alatt a néhány óra alatt, ami a bejelentés óta eltelt, olyan emberek túlnyomó többsége jelentkezett, akik nem osztják a döntést. Ha az ember a békére törekszik, először is egységet kell teremtenie, és ez az elképzelés egyértelműen nem így történt.”
Azt nem mondta, hogy mi lesz most a fémmadárral. A sas sorsa, amelynek tulajdonjogáért hosszú jogi vita folyt, azóta vitatott, hogy először emelték ki a folyómederből. Amikor évekkel ezelőtt rövid időre kiállították, Németország panaszt tett, és arra kérte az uruguayi államot, hogy ne állítson ki “náci kellékeket”.
Amikor egy uruguayi bíróság úgy döntött, hogy a sast el kell árverezni, hogy kifizessék azokat a magánbefektetőket, akik a vízből való visszaszerzését finanszírozták, a Simon Wiesenthal Központ, a holokauszt kutatásával és az emlékezéssel foglalkozó zsidó emberi jogi szervezet arra figyelmeztetett, hogy a sas náci szimpatizánsok kezébe kerülhet.
Bár az uruguayi legfelsőbb bíróság tavaly úgy döntött, hogy az öntvény az uruguayi állam tulajdonát képezi, úgy tűnik, a kormány nem került közelebb ahhoz, hogy döntsön a sorsáról.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét