Piacra kerül a legelső forgalmazható laboratóriumban készült hús az Egyesült Államokban. Az új fajta csirkehúst sejtekből növesztik. Az ilyen élelmiszerek árusítása eddig nem volt megengedett a világban. Az új termék hatalmas változásokat hozhat a mindennapi táplálkozásunkba, amennyiben elterjedté válik.
Először lesz lehetőség laboratóriumba előállított hús nagy mennyiségű termelésére és árusítására az Egyesült Államokban. Június 21-én két kaliforniai cég, az Upside Foods és a Good Meat megkapta az engedélyt a hatóságoktól, hogy laborban növesztett csirkehúsukat áruba bocsáthassák. A Joinn Biologics, a Good Meat partnere pedig megkapta az engedélyt a hús termesztésére.
Hústermesztés
Kicsit furcsának tűnhet az eljárás elsőre, de valójában egészen egyszerű eljárás. Attól eltekintve, hogy mesterséges környezetben történik a termesztés, maga a folyamat egészen természetes. Mintákat vesznek egyes állatok szöveteiből, ezzel nem okozva maradandó kárt az állatnak. A sejteket átvizsgálják és utána eltárolják őket speciálisan erre kialakított bankokban. A bankokból ezek után összegyűjtik a mintákat, majd jellemzően hatalmas acél tartályokba teszik őket.
A tartályok bioreaktorokként funkcionálnak, ahol a sejtek gyors növekedésbe kezdhetnek. A gyártók közben folyamatosan tápanyagot biztosítanak a sejtek számára, illetve felületeket, amelyeken nőhetnek. Ezenkívül proteinek segítségével irányítják a sejtek növekedését, hogy több féle hús típust is el tudjanak érni, mint például izom, zsír, vagy egyéb szövetek — írja a Live Science.
Ezzel a technikával szinte tökéletesen le tudják utánozni a rendes csirkehúst. Miután a hús megnőtt, utána már csak be kell gyűjteni, ahonnan már hagyományos úton lehet csomagolni és feldolgozni.
Labor-hús árusítás
2019-ben az Egyesült Államokbéli hatóságok szabályozásokat vezettek be a laboratóriumban növesztett húsok szakszerű címkézésére. A felülvizsgálatok során az Egyesült Államok megfelelő hatóságai megerősítették, hogy a piacra kerülő termékek emberi fogyasztásra alkalmasak és biztonságosak.
Egyelőre még nem lehet majd minden polcon megtalálni, ráadásul az ára is egészen borsos lesz. Egyelőre majd Michelin-csillagos éttermekben lehet majd megtalálni az ételt. Olyan helyeken, akik megpróbálják a fenntarthatóbb húsfogyasztási szokásokat elterjeszteni.
A kezdeti drágasági fázis után a cél a széleskörű elterjedése lenne a hústerméknek. A gyártók szeretnék a hagyományos húsárakkal is felvenni a versenyt. Szerintük mindössze 15 éven belül a normál és laboratóriumi hús árai között nem lesz különbség. Ráadásul, mivel a termék előállítása nem kívánja meg az állatok tartását és mészárlását, így környezetvédelmi szempontokból is sokkal jobb.
A termék előállításának mértékét könnyedén lehet növelni, hogy az jobban ki tudja szolgálni az általános fogyasztók igényeit.
Ezeket a cikkeket is érdekes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén