Nagyon furcsa dolog van a Tejútrendszer közepén. Egy szupermasszív fekete lyuk környéke elég érdekes hely, de csillagászok olyan objektumokat találtak a fekete lyuk körül keringve, amelyek semmihez sem hasonlítanak. Annyira különlegesek, hogy egy új kategóriát is alkotni kellett nekik: G-objektumok.
Eredetileg két objektumot találtak, amelyeknek neve G1 és G2. Ezeket először két évtizeddel ezelőtt vették észre. Pályájuk és furcsa természetük a következő évek során fokozatosan egyre érdekesebbé tette ezeket. Először úgy tűnt, hogy óriási gázfelhőkről van szó, amelyek a fekete lyukhoz közeledve hosszabbra nyúltak. Azonban a G1 és G2 nem úgy viselkedett, mint a gázfelhők.
Ezek az objektumok gáznak néznek ki, de csillagként viselkednek – magyarázta Andrea Ghez fizikus és csillagász. Ő és kollégái több mint 20 éve tanulmányozzák a Tejútrendszer közepét. Ezen adatok alapján további négy hasonló objektumot fedeztek fel.
G-objektumok
Ezek a G1-től és G2-től eltérő pályán keringenek. Keringési idejük 170 évtől 1600 évig terjed. Egyelőre nem világos, hogy pontosan mik ezek, de a G2 legutóbbi előbukkanása a fekete lyukhoz legközelebbi pontból egészen különös volt. Az objektumnak egészen különleges ismertetőjegye volt. Már korábban is volt ilyen, de amíg közel nem került a fekete lyukhoz, és el nem nyúlt, addig nem tűnt annyira kiemelkedőnek. Amikor még távol volt a fekete lyuktól egészen más volt, majd a közeledésekor nagyon megnyúlt és eltorzult, illetve elvesztette a külső burkolatát. Ezután újra tömörebbé vált
A csillagászok úgy vélik, hogy hatalmas kettőscsillag párosról lehet szó. A legtöbbször ezek az ikercsillagok csak úgy keringenek egymás körül. Néha azonban egymásba csapódhatnak, és ekkor egyetlen nagy csillagot alkotnak. Amikor ez megtörténik, hatalmas por- és gázfelhő keletkezik, amely az ütközés után körülbelül egymillió évig veszi körül az új csillagot.
A másik öt csillagszerű objektum is lehet kettőscsillag-összeolvadás. A legtöbb csillag a galaktikus központban nagyon nagy tömegű, és a legtöbbjük kettős csillag. A Tejútrendszer központi fekete lyuka körül található szélsőséges gravitációs erők elégségesek lehetnek ahhoz, hogy a kettőscsillagok pályáját gyakran destabilizálják.
A fekete lyukak kettőscsillagok összeolvadására késztethetik a csillagokat. Lehetséges, hogy az általunk eddig megfigyelt és nem értett csillagok közül sok olyan összeolvadás végterméke.
Úgy tűnik, hogy a G objektumokban sok közös van, még ha nem is tudjuk pontosan mik azok. Az adatok bővítése csak még több információval szolgálhat a rejtély megoldásához — írja a Science Alert.
Azonban még rengeteg kérdés marad megválaszolatlanul. Például egy kozmikus tűzijáték, amely esetleg a G2 periapszisának késleltetett reakciója lehetett. Kutatóknak tovább kell figyelniük az űrnek ezen furcsa fekete lyukas szegletét, hogy fény derüljön a titkaira.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt