Az utolsó Enigma-kód, amelyet a mai napig nem sikerült megfejteni
Zseniális és kemény munkával a brit kódfejtők által vezetett nemzetközi csapat sikeresen feltörte a hírhedt Enigma-kódot. A háború alatt meg nem értett üzeneteket később tudósok és internetezők fejtették meg, egy kivételével. A német haditengerészet egyetlen üzenete ellenállt minden feltörési kísérletnek, és a mai napig senki sem tudja, mi áll benne.
Az Enigma-kód
A II. világháború alatt a tengelyhatalmak az Enigma nevű, úttörő titkosítási mechanizmuson keresztül kommunikáltak egymással. Egy sor forgó tárcsát használva, amelyeket minden nap elején egy meghatározott pozícióba állítottak, a tárcsák a beírt üzenetet szinte megfejthetetlen kóddá változtatták, mielőtt elküldték volna a fogadó félnek, akinek az Enigma-gép (amelyet ugyanarra a napi pozícióra programoztak) megfejtette azt. Csak a megfelelő pozícióra programozott Enigma gép volt képes megfejteni az üzenetet, így a németek biztonságban küldhettek üzeneteket.
A háború kezdetén számtalan olyan összehangolt támadás történt, amelyeket a szövetségesek tökéletesen képesek voltak fogni, de soha nem tudták értelmezni. Még ha el is foglaltak egy Enigma-gépet, az másnap hajnalban már szinte használhatatlan volt, számolt be az IFLScience.
A második világháború előtt azonban lengyel matematikusok egy csoportja már dolgozott az Enigma feltörésén. Megszerezték a kézikönyvet, és lassan megértették, hogyan működik az eszköz, így olyan másolatokat (úgynevezett “bombákat”) tudtak készíteni, amelyekkel fel tudták gyorsítani a dekódolási folyamatot. Ők voltak az elsők, akik hivatalosan is megfejtették az Enigma kódját, és sikerrel jártak. Egészen addig, amíg a németek több tárcsával nem látták el a gépet, ami jelentősen megnövelte annak bonyolultságát.
A háború kezdetén Lengyelország átadta kiterjedt munkáját a briteknek, akik nekiláttak egy különítmény létrehozásának. A Bletchley Parkban működő szigorúan titkos csapat, amelynek tagja volt Alan Turing is, hihetetlen matematikusokból álló csapattal próbálta kézzel megfejteni a kódokat, de a fáradságos munka szinte mindig kudarcba fulladt.
Egy hirtelen jött ötletnek azonban óriási hatása volt. Felfedezték, hogy az üzenetek végén szinte mindig az állt, hogy “Heil Hitler”. Ennek köszönhetően a csapat minden nap el tudott indulni a folyamatosan frissülő kódok ellenére is.
Nagy-Britannia legnagyobb koponyái, a lengyel matematikusok eredeti adatai és a számítástechnika atyjának útmutatása révén a csapat létrehozta a világ egyik legelső számítógépét, amelyet kizárólag az Enigma-üzenetek megfejtésére terveztek. A brit Bombe rengeteg kombináción végigcikázott, a “Heil Hitler” rövidítést is beprogramozva, és végül sikerült időben feltörnie a kódot.
Azonban nem tudta mindet megoldani. Néhány, gyakran rövidebb üzenet a háború alatt nem tört meg, így az internetezők számára is rejtély maradt. Viszont a modern számítógépek rohamos sebességgel képesek feldolgozni az Enigma-üzeneteket, és ahogy a kódfejtés fejlődött, idővel szinte mindet megfejtették. Szinte.
Az utolsó megfejtetlen üzenet
A P1030680 egy 1945-ös német haditengerészeti üzenet, amelyet soha nem sikerült megfejteni. Az Enigma-üzenetek megfejtésének szokásos módszerei csak zagyvaságot eredményeztek. Ráadásul szinte semmilyen információ nem áll rendelkezésre ahhoz, hogy előrébb jussunk. Így az online kódfejtők a mennyiséget preferálva toborzásba kezdtek, hogy megpróbálják nyers erővel megfejteni az üzenetet, aminek jelentését a mai napig homály fedi.
Ezt a megjegyzést az teszi olyan nehézzé, hogy ez egy elég kis üzenet, és hogy a Grund táblázatok (a kezdeti beállítások) már nem állnak rendelkezésre, így nagyon kevés az alap, amin elindulhatunk, amikor elkezdjük az üzenet dekódolását. Az Enigma@Home projekt 2018 óta próbálja feltörni ezt az egyetlen kódot, és eddig nem sikerült.
Próbáld ki te is, talán fel tudod törni az utolsó Enigma-üzenetet.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban