Nagyon rossz hírünk van a csokoládéimádóknak
A csokoládé általában nem okoz függőséget, de vannak, akik meghalnak, ha nem ehetnek időről időre a kedvenc édességükből. Nos, van egy rossz hírünk, a csokoládé ára már így is elszállt, és ez csak a kezdet.
Már megszokhattuk, hogy a magyar gazdaságot sújtó infláció miatt minden megdrágult. A jó hír, hogy az infláció várhatóan csökkenni fog, így enyhülés várható ezen a területen, ugyanakkor a csokoládé esetében mégsem várható árcsökkenés, sőt, drasztikus áremelkedésre számítanak a szakértők.
A természet nem kegyes
El Niño
A közeledő El Niño éghajlati jelenség aszályos, száraz időszakot eredményez Afrikában és Ausztráliában, a Karib-tengeren és az Egyesült Államok nyugati partján pedig óriási esőzéseket okozhat. Az éghajlatváltozás csak erősíti ezt a jelenséget, ami elképesztő károkat okoz az emberiségnek, és 2023-ban várható El Niño körülbelül 3 ezermilliárd dollárba kerülhet a világgazdaságnak, írja a vg.hu.
Elefántcsontpart, Ghána, Kamerun és Nigéria adja a világ kakaóbabtermésének közel 75%-át, és ezt a a nyugat-afrikai termést az El Niño veszélyezteti, ami 2024-ben magasabb árakat eredményezhet. Bár az El Niño érkezése még mindig bizonytalan, jelenleg a csapadékmennyiség magasabb a szokásosnál, ami jó hír a kakaóbab betakarítása szempontjából.
Egy globális csokoládéhiány komoly hatással lehet a világra: ha csak elképzelik a csokoládéimádók, hogy az édes és krémes finomsághoz nem jutnak hozzá amikor csak akarnak, teljesen kétségbe esnek. És hogy mennyiben érinti az európaiakat ez a hiány? Nos, Európa a világ legnagyobb kakaó importőre.
Termésbetegségek
Nemcsak az El Niño fenyegetése befolyásolja a kakaótermést, hanem az is, hogy a világ kakaótermésének nagy részét szállító nyugat-afrikai országok a termésbetegségekkel küzdenek. A Nemzetközi Kakaószervezet szerint a 2021/22-es kakaóévhez képest a 2022/23-as kakaószezon a termelés csökkenése miatt ellátási deficit felé tart. A kakaó duzzadt hajtásvírusát rovarok terjesztik, és egyéb tünetek mellett duzzadt szárak jellemzik. Évek óta egyre jobban akadályozza a termelést a kakaót szállító országokban. A súlyos betegség leküzdése érdekében a gazdáknak gyakran ki kell gyökereztetniük a beteg fákat, és pótfákat kell ültetniük. Évekbe telhet, amíg ezek az új fák elérik a csúcstermést.
A veszélyeztetett termésidőszak és a beteg fák pótlásának szükségessége miatt a csokoládéárak még jó ideig magasak lehetnek.
Termelés és kereslet
A CNN szerint a csokoládé ára már 21%-kal emelkedett a tavalyi évhez képest. A kakaóbab drágulásával a csokoládé minden formájára kihatással van, már persze, ha kakaóbabból készül az édesség, és nem valami olcsó utánzatból.
“Mivel a csokoládé elsősorban kakaóvajból áll, és az étcsokoládéban vagy tejcsokoládéban némi kakaólikőr is van, a vaj ára tükrözi a legközvetlenebbül, hogyan mozognak majd a csokoládéárak. A tejcsokoládé és a fehér csokoládé kevesebb kakaóvajat tartalmaz, mint az étcsokoládé, így az étcsokoládé szerelmesei még jobban érezhetik az áremelkedést – ” – mondta a Food Beast élelmiszerekkel foglalkozó szaklapnak Andrew Moriarty, a Mintec Commodity Insights igazgatója.
Az árak már most magasabbak, mint az év elején, és emellett nincs jele annak, hogy csökkenne a csokoládé iránti kereslet.
“A kakaópiacon figyelemre méltó áremelkedés tapasztalható… az idei szezon már a második egymást követő hiányt jelenti, a kakaó végkészletek várhatóan szokatlanul alacsony szintre csökkennek” – mondta az S&P Global Commodity Insights vezető kutatási elemzője, Sergey Chetvertakov a CNBC-nek.
A továbbra is erős kereslet magasan tarthatja az árakat, de ha a kereslet csökkenni kezd, akkor a csokoládé árai is elkezdenek visszaesni.
Érdekesség, hogy Európa évente több kakaót importál, mint az USA, és az elemzők szerint a kakaófogyasztás rekordmagasságban van. A legnagyobb csokoládégyártók világszerte biztosan meg fogják érezni a csokoládé árának emelkedését: a Mars Wrigley Company, amely az M&M és Snickers szeleteket gyártja; a Ferrero Group, amely a mogyorókrémmel töltött Ferrero Rocher-t gyártja; a Mondelez International (MDLZ) – Get Free Report, amelynek márkái a Cadbury, az Oreo és a Toblerone; a Hershey Company (HSY) – Get Free Report, amelynek márkái a KitKat és a Reese’s és a Nestle (NSRGY) – Get Free Report.
- Ez is érdekes lehet: Mi lesz a csokoládé sorsa, ha már nem használhatjuk ki a szegény országokat?
Hogyan befolyásolja a gyerekkori étkezés, a felnőttkori étkezési mintákat? Mit tehetünk gyermekeink egészséges fejlődéséért, kiegyensúlyozott táplálkozásukért? Olvasd el a válaszokat itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban