Itt a holland kötvény, amely még 375 év után is kamatozik
1648-ban Lekdijk Bovendams vízügyi hatóságának pénzt kellett, hogy szerezzen a gátak javítására. Úgy döntöttek, hogy egy egyedülálló kötvényt bocsátanak ki, amely határozatlan ideig tartó éves kifizetéseket ígért a tulajdonosának.
Ez az örökös adósságként ismert pénzügyi koncepció már a középkorban is elterjedt volt. A fix lejáratú modern kötvényekkel ellentétben az örökjáradékok addig tartanak, amíg a kibocsátó szervezet fennmarad. Ugorjunk előre 3 és fél évszázadot az amerikai Yale Egyetemre, ahová ez a figyelemre méltó kötvény került. Miután több vízügyi szervezeten is átment, most a Stichtse Rijnlanden birtokában van, amely továbbra is teljesíti a kötvény fizetéseit, számolt be az Ancient Origins.
A papír lenyűgöző története abban rejlik, hogy a védett gátak kedvezményezettjeinek megadóztatásával támogatták, és mivel ezek a régiók nem vettek részt olyan háborúkban, amelyek kimeríthették volna a forrásokat, a kötvény fennmaradt. Bár a kötvény kezdeti 1000 karoling font értéke idővel euróra változott, az éves kamatfizetés továbbra is 11,35 euró. A Yale 2003-ban vásárolta meg a kötvényt, és ennek nyomán derült fény az elmaradt kamatokra, amelyeket megfelelően rendeztek. Bár a holland vízügyi hatóság technikailag nem teljesíthetné az adósságot, a kötvény szimbolikus értéke és pozitív publicitása miatt érdemes befektetésnek számít.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Négy űrturista csapódott a Csendes-óceánba egy magánrepülés után – VIDEÓ
Walt Disney testét valóban lefagyasztották halála után és elrejtették a Disneyland alatt?
A múmiaport évszázadokon át gyógyszerként használták Európában
Egyre távolodik a Hold a Földtől, hihetetlen következmények lehetnek
Japán cseresznyevirágzás idején – Nagano városa és a visszatérés Tokióba – képgaléria
Rekonstruálták egy 3500 éve élt mükénéi nő arcképét