Hosszas huzavona után látszólag dűlőre jutottak Svédország NATO-csatlakozásának ügyében. Törökország majd egy éve blokkolta Svédország csatlakozást biztonsági kockázatokra hivatkozva. Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára hétfőn jelentette be, hogy Erdogan beleegyezett Svédország csatlakosának támogatásába. Még nem tudni pontosan mikor, de úgy látszik új taggal bővülhet a katonai szövetség.
A vilniusi NATO-csúcstalálkozón a török elnök Erdogan és a svéd miniszterelnök Kristersson sikeresen megegyeztek a csatlakozás kérdésében történő előrelépésről. Stoltenberg történelmi napnak nevezte az eseményt, és biztosította a tagállamokat, hogy a lehető leggyorsabban biztosítva lesz Svédország csatlakozása — írja az Al Jazeera.
Svédország csatlakozása azért húzódik már ennyi ideje, mert a szövetségbe csak minden eddigi tag beleegyezésével lehet új tagokat felvenni. Jelenleg Törökország és Magyarország az egyetlenek, akik még nem egyeztek bele a döntésbe. Habár Magyarország úgy nyilatkozott, hogy Törökországgal együtt a tagállam is beleegyezik a döntésbe. Ankara terroristáknak tartja a Svédországban tartózkodó kurd aktivistákat, erre hivatkozva blokkolta az ország csatlakozását.
A tárgyalások után Svédország és Törökország megegyezett a közös terrorelhárítási koordinációról, illetve a kereskedelem növeléséről.
Az új NATO tag
Hétfőn Erdogan megemelte a téteket a csatlakozás kérdésében és Törökország Európai Unióba való csatlakozásával hozta összefüggésbe. Ez volt az első alkalom, hogy a rég halottnak hit uniós csatlakozás ügyét Svédország NATO-csatlakozásával hozta összefüggésbe a török elnök. Senki sem gondolta, hogy az uniós csatlakozás kérdése ilyen formában fog terítékre kerülni. Törökország csatlakozása több mint 50 éve van folyamatban.
A feltételek megkérdőjelezhetők. Törökország nagy valószínűséggel nem lesz az Európai Unió 28. tagállama egy időben Svédország a NATO 32. tagállamává válásával. Az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden dícsérte a döntést és Törökország elkötelezettségét a NATO-val szemben. A megemelt tétek valószínűleg közelebb hozzák Törökországot a céljai eléréséhez, amely sokkal inkább az Egyesült Államoktól való repülőgép vásárlásról és a kurd ellenzékkel történő leszámolásról szól.
Finnország továbbra is kitart északi szövetségese mellett. A finn külügyminiszter kiemelte, hogy a saját áprilisi NATO-csatlakozásuk nem tekinthető befejezettnek, amíg Svédország nem csatlakozik a szövetséghez. Miután Svédország csatlakozásának kérdése megoldottnak látszik, a vilniusi csúcstalálkozónak egészen más kérdés került a fókuszába.
A 32. tagállam után rögtön tárgyalásokba kezdtek Ukrajna csatlakozásának kérdésében. A cél, hogy megalkossanak egy keretrendszert, amelynek köszönhetően biztosítva lenne Ukrajna csatlakozása. Természetesen erre a csatlakozásra ténylegesen csak háború lezárulta után kerülhetne sor. Ukrajna attól tart, hogy a háború után a kérdés a végtelenségig húzódna, így igyekszik konkrét válaszokat kapni a szövetségtől.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét