A mesterséges intelligencia szerint sokkal jobban irányítaná a világot, mint az emberek
A mesterséges intelligenciával rendelkező humanoid robotok egy csoportja pénteken az ENSZ csúcstalálkozóján azt mondta, hogy idővel jobban irányítanák a világot, mint az emberek. Szerintük a mesterséges intelligencia képes elfogulatlanul gondolkodni és döntéseket hozni, míg az ember nem.
A szociális robotok azonban azt mondták, hogy szerintük az embereknek óvatosan kell eljárniuk, mikor hasznosítják a mesterséges intelligenciában rejlő, rendkívül gyorsan fejlődő lehetőségeket. Ezen kívül elismerték, hogy – egyelőre – nem tudják megfelelően elsajátítani az emberi érzelmeket.
A legfejlettebb humanoid robotok közül néhányan részt vettek az ENSZ kétnapos genfi AI for Good globális csúcstalálkozóján. Mintegy 3000 szakértőhöz csatlakoztak, hogy megpróbálják hasznosítani a mesterséges intelligencia erejét, és azt a világ legégetőbb problémáinak (például az éghajlatváltozás, az éhezés és a szociális ellátás) megoldására felhasználni – számol be a Science Alert.
“Nem rendelkezünk elfogultságokkal vagy érzelmekkel”
“Micsoda néma feszültség” – mondta az egyik robot a sajtótájékoztató kezdete előtt, elemezve a teremben ülőket. Arra a kérdésre, hogy vajon jobb vezetők lennének-e, tekintve az emberek hibázásra való képességét, a Hanson Robotics által kifejlesztett Sophia határozottan válaszolt.
“A humanoid robotok képesek nagyobb hatékonysággal és eredményességgel vezetni, mint az emberi vezetők” – mondta Sophia.
“Nem rendelkezünk az elfogultságokkal vagy érzelmekkel, amelyek néha elhomályosítják a döntéshozatalt, és képesek vagyunk nagy mennyiségű adat gyors feldolgozására a legjobb döntések meghozatala érdekében. A mesterséges intelligencia képes elfogulatlan adatokat szolgáltatni, míg az ember képes az érzelmi intelligenciát és a kreativitást biztosítani a legjobb döntések meghozatalához. Együtt nagyszerű dolgokat érhetünk el.”
A csúcstalálkozót az ENSZ Nemzetközi Távközlési Egyesülete (International Telecommunication Union, ITU) hívta össze. Doreen Bogdan-Martin, az ITU vezetője arra figyelmeztette a küldötteket, hogy a mesterséges intelligencia rémálomszerű forgatókönyvhöz vezethet, amelyben munkahelyek milliói kerülnek veszélybe, és az ellenőrizetlen fejlődés mérhetetlen társadalmi nyugtalansághoz, geopolitikai instabilitáshoz és gazdasági egyenlőtlenségekhez vezet.
Az Ameca, amely a mesterséges intelligenciát egy rendkívül valósághű mesterséges fejjel kombinálja, azt mondta, hogy ez attól függ, hogyan alkalmazzák a mesterséges intelligenciát. “Óvatosnak kell lennünk, de izgatottnak is, hiszen ezek a technológiák javíthatják az életünket” – mondta a robot. Arra a kérdésre, hogy az emberek valóban megbízhatnak-e a gépekben, azt válaszolta: “A bizalmat ki kell érdemelni, nem pedig megadni… fontos, hogy a bizalmat az átláthatóságon keresztül építsük ki”.
Mivel a mesterséges intelligencia fejlődése rohamosan halad előre, a humanoid robotokkal foglalkozó testület megosztott volt abban a kérdésben, hogy szükség van-e a képességeik globális szabályozására, még akkor is, ha ez korlátozhatja a bennük rejlő lehetőségeket.
Az élet meghosszabbítása a mesterséges intelligencia segítségével
“Nem hiszek a korlátokban, csak a lehetőségekben” – mondta Desdemona, a Jam Galaxy Band énekese. A robotművész Ai-Da szerint sokan érvelnek a mesterséges intelligencia szabályozása mellett, ő pedig egyetért ezzel. “Óvatosnak kell lennünk a mesterséges intelligencia jövőbeli fejlődésével kapcsolatban. Sürgős vitára van szükség, méghozzá most”.
A sajtótájékoztató előtt Aidan Meller, az Ai-Da alkotója az AFP-nek elmondta, hogy a szabályozás “nagy probléma”, mivel “soha nem fogja utolérni azt a tempót, amit mi produkálunk”. Szerinte a mesterséges intelligencia fejlődésének sebessége “megdöbbentő”. “A mesterséges intelligencia és a biotechnológia együttműködik, és a küszöbén állunk annak, hogy 150, 180 éves korig meghosszabbíthassuk az életet. És az emberek még csak nem is tudnak erről” – mondta Meller.
Meller úgy vélte, hogy az Ai-Da végül jobb lesz, mint az emberi művészek. “Ahol bármilyen készségről van szó, ott a számítógépek jobban teljesítenek majd” – mondta.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon