Az űrbe jutáshoz a mai napig is emeletes ház méretű rakétákra van szükség, amelyek hatalmas erővel szállnak az ég felé. Viszont ezek a hatalmas szerkezetek nem túl hatékonyak sok szempontból, így igyekeznek csökkenteni a méreteiket. Itt az ideje, hogy megismerkedjünk a Japán SS-520-as rakétával.
2018-ban Japán sikeresen útjára indította a valaha volt legkisebb rakétát — számolt be róla SciShow. A cél az volt, hogy demonstrálják mennyire kicsi is lehet egy pályára állítani kívánt rakéta. A sikeres teszt egy egészen új korszakot nyithat az űrrepülés történetében, hiszen kisebb szállítmányok leszállítására alkalmas.
Manapság, ha akár csak egy kis csomagot is akarunk az űrbe küldeni, akkor célszerű megvárni, míg egy egész rakétát meg lehet tölteni. Ellenkező esetben a túl drága lenne elindítani egy ilyen rakétát. Arról nem is beszélve, hogy egy nagyobb rakétának az indítási költségei is hatalmasak, hiszen már az indító platform üzemeltetése is elképesztő összegeket emészt fel.
Egy kisebb rakéta könnyedén orvosolhatná ezt a helyzetet, mivel egy SS-520-as rakétát könnyedén el lehet indítani. Bár kevesebb dolgot tud szállítani, viszont sokkal kevesebb előkészületet és üzemanyagot igényel.
A SS-520 széria
Ez a rakéta család tartalmaz két, illetve három fázisú rakétákat is. Ezeknek az első fázisa mindig az S-520-as hajtómű. Mikor szuborbitális repülésekhez használják, akkor a rakéta 140 kilogrammnyi szállítmányt képes szállítani. Ezt a teljesítményt 800-1000 kilométeres magasságig tudja hozni. Az első két ilyen rakétát 1998-ban és 2000-ben tesztelték. Mindkét esetben sikeresek voltak a szuborbitális tesztek.
Miután az első tesztek sikeresek voltak, tovább fejlesztették a rakétát, hogy három fázisú legyen. A negyedik, illetve ötödik verziót már teljes pályán tesztelték. Ekkor a rakéta elérte a 9,7 méteres magasságát és mindössze 2,6 tonnás tömegét.
Az SS-520-4 volt az első tesztje az új rakétának, amelyet már teljes pályára szántak. A tesztet 2017-ben végezték el, azonban meghibásodott menet közben, így a teszt kudarcot vallott. Ha sikeres lett volna a kilövés, akkor ez lehetett volna legkisebb és legkönnyebb rakéta, amelyet valaha pályára állítottak.
Végül az SS-520-5-es ismétlés és fejlesztés sikeresen lehetővé tette a kilövést, amellyel megdöntötte az előbbi rekordokat. A kilövés sikeres volt és a rakéta pályára tudta állítani a TRICOM-1R CubeSat apró műholdat. Ennek a rakétának a magassága még csökkent is az előzőhöz képest, hiszen már csak 9,54 méter magas volt. Súlyát pedig megtartotta 2,6 tonnával.
A CubeSat önmagában is érdekes, hiszen ezzel a kilövéssel nem csak apró rakétákat, de apró műholdakat is az űrbe tudtak juttatni. A CubeSat egy apró műhold, mindössze pár deciméteresek általában. Ötvözve a kis rakétákat és az apró műholdakat, egészen új távlatok nyílhatnak meg az űrkutatásban. A rakétának köszönhetően csökken a kilövés költsége, és a kilövéshez szükséges idő mennyiség is. A CubeSat-eknek köszönhetően pedig a rakomány mérete csökken, vagyis a kis termetű rakéta sokkal többet tud egyszerre az űrbe juttatni.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van