A mélytengeri halak olyanok, mintha legrosszabb rémálmainkból szabadultak volna. De miért néznek ki ilyen furán? Hogyan segít nekik a különös kinézetük a túlélésben? Azzal nem árulunk el nagy titkot, hogy a környezetük meghatározó szerepet játszik a kinézetük alakulásában. Egyes halak már-már földönkívülinek hatnak olyan extrém a külsejük.
Azt tudjuk, hogy a mélytengeri halak érdekesen néznek ki, de a kérdés inkább az, hogy miért? Ugyanezt a kérdést tette fel a Live Science is, és talán válaszokat is kaphatunk erre a kérdésre. A halak külsejében meghatározó szerepet játszik a környezetük. Ezek a halak általában több mint 200 méteren mélyen élnek a tengerekbe és óceánokban, ahova a fény már egyáltalán nem ér el. Emellett a nyomás is elképesztően magas, ráadásul a hőmérséklet is mindössze átlagosan 4 Celsius fok.
Mi áll a külső hátterében?
A táplálék csekélysége egészen érdekes megoldásokat szült az evolúció színpadán. A legtöbb hal hihetetlenül nagy állkapoccsal rendelkezik, többen fluoreszkálnak, illetve hatalmas kiguvadó szemeik vannak. Van egy viperahal faj, amelynek akkorák a fogai, hogy nem tudja anélkül becsukni a száját, hogy át ne szúrja a saját agyát. Egyes esetekben még a fogak is áttetszőek. A teljes átlátszóság és a rossz látási viszonyok miatt, a préda csak a legutolsó pillanatban észleli a ragadozó jelenlétét.
Több hal faj is alkalmaz fluoreszkáló anyagokat, hogy ezzel magukhoz csalják a sötétben a prédát. Ilyenek például a horgászhalak, amelyekből kizárólag csak nőstényekkel találkozhatunk, mert a hímek pusztán csak csökevények, amelyek párzás során egybeolvadnak a nősténnyel. A fluoreszkálás egyébként a mélytengeri halak 75 százalékára jellemző. A fluoreszkálás mennyiségének irányításával bizonyos halak remekül tudnak rejtőzködni is. De ezenkívül számtalan funkciója is van a sötétben történő világításnak.
Van egy hal fajta, amely rendkívül folyósnak tűnik szárazföldön. Ennek oka, hogy nagy mélységben él ez a hal, emiatt a nyomás is nagy. A nyomás ellen az evolúció rendkívül ruganyos testtel áldotta meg, de a csontváza pedig kifejezetten gyenge. A mélyben a hal egyébként kifejezetten normálisan néz ki, de mikor a felszínre kerül, akkor gyakorlatilag leereszt.
Tekintve, hogy a Föld 70 százalékát óceánok borítják, így lehet, hogy nem ezek a halak a furcsák, inkább mi, akik a felszínen lakunk. Arra a kérdésre válaszolva, hogy miért néznek ki furcsán az élőlények. Nos, a legtöbbjük a saját környezetében nem feltétlenül néz ki nagyon furán, csak felszínre hozáskor történő nyomás változás hatására deformálódik rengeteg hal. Emellett a hatalmas szemek a sötétségben lévő minimális fényforrásokat is észlelni tudja.
Ezen halak hatalmas népessége él a világ egyik legnagyobb ökoszisztémájában. Az egyetlen ok, amiért igazán furcsának találjuk őket, hogy annyira elzártan élnek tőlünk a mélyben. Egyszerűen csak nagyon ritkán találkozunk ezekkel az állatokkal és még talán nem szoktuk meg a látványukat.
Ezeket a cikket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon