Túlélnéd a Római Birodalom katonájaként?
Hadrianus fala, a monumentális erődítmény, amely 120 kilométer hosszan húzódott a második századi Britannián, a Római Birodalom északi határaként szolgált. A falat mintegy 9000, különböző tartományokból, többek között Romániából, Szíriából és Észak-Afrikából összevont segédcsapat védte. A falon állomásozó római katonáknak pedig jelentős kihívásokkal kellett szembenézniük.
A légiósok, akiket a jellegzetes, galea nevű sisakok és páncélok védtek, átfogó védelmet élveztek, derül ki az Ancient Origins beszámolójából. A római állampolgársággal nem rendelkező segédhadseregek viszont hosszabb kardot, de kisebb pajzsot viseltek. Mindkét csoport folyamatosan viselte a páncélzat és a fegyverzet súlyát, beleértve a pilum néven ismert nehézsúlyú dárdákat is.
A Hadrianus falán való edzés kivételes állóképességet és fegyelmet követelt, akár napi 32 kilométer meneteléssel feszegették határaikat. A brigantesekhez hasonló törzsek jelentette fenyegetés miatt állandó éberségre volt szükség. Először a fal gyepből és fából épült, majd idővel robusztus kőerődítménnyé vált.
A katonák az erődökben, míg a civilek az erődökön kívüli településeken laktak. A római birodalom hanyatlásával azonban a tábori hadsereg kivonult, és a határ menti csapatok másfajta módon kapták meg kompenzációjukat. De Hadrianus fala így is a római katonák ellenálló képességének és hagyatékának örök bizonyítékaként maradt fenn.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ingyenes balatoni strandolás? Lehetséges! Így úszhatod meg a belépőt több népszerű üdülőhelyen
Újabb földrengés rázta meg Magyarországot – és még koránt sincs vége
Súlyos baleset Kunszentmárton közelében: 77 utassal az árokba borult egy busz, 19-en megsérültek
Előbukkant az Ínség-szikla a Duna mélyéről, és nem sok jót sejtet
5 kihagyhatatlan látnivaló a Velencei-tónál, egy karnyújtásnyira Budapesttől
Hihetetlen: Felfedeztek egy bolygót, amely saját magát pusztítja el