A Biblia legendás városát valójában egy aszteroida pusztíthatta el
Új kutatások azt mutatják, hogy egy aszteroida formájában az égből jövő tűz megsemmisítette a Jordán-völgyben fekvő Szodoma bibliai városának, a Holt-tenger a közelében fekvő, ma Tall el-Hammamnak nevezett ősi várost 3600 évvel ezelőtt.
Miközben a ma Tall el-Hammamnak nevezett ősi közel-keleti város lakói egy 3600 évvel ezelőtti napon a teendőiket végezték, nem is sejtették, hogy egy űrszikla száguld feléjük mintegy 61 000 km/órás sebességgel, jelenti a Greek Reporter.
A szikla a légkörön áthaladva, mintegy 4 kilométerrel a föld felett robbant fel. A robbanás körülbelül 1000-szer erősebb volt, mint a hirosimai atombomba. A megdöbbent városlakók, akik ezt bámulták, azonnal megvakultak. A levegő hőmérséklete gyorsan 2000 Celsius-fok fölé emelkedett. A ruhák és a fák azonnal lángra lobbantak. Kardok, lándzsák, sőt még a vályogtéglák és a kerámia is olvadni kezdett. Szinte azonnal az egész város lángokban állt.
Néhány másodperccel később körülbelül 1200 km/h-s lökéshullám sújtotta a várost, a halálos szél pedig minden épületet lerombolt. A négyemeletes palota felső 12 méter magasságú tetejét letépte, és a törmeléket a szomszédos völgybe sodorta. A városban tartózkodó 8 ezer ember és állat közül senki sem maradt életben.
Körülbelül egy perccel később, Tall el-Hammamtól 22 km-re nyugatra, a robbanás szele a bibliai Jerikó városára csapott le. Jerikó falai leomlottak, majd a város porig égett.
Mindez úgy hangzik, mint egy hollywoodi katasztrófafilm csúcspontja. Honnan tudjuk, hogy mindez valóban a Holt-tenger közelében, Jordániában történt évezredekkel ezelőtt? A válaszok megszerzéséhez közel tizenöt évig tartó, több száz ember által végzett fáradságos ásatásokra volt szükség.
Tűzvihar az egész városban
Évekkel ezelőtt, amikor a régészek a romos város ásatásaira néztek, egy sötét, nagyjából 1,5 méter vastag, szénből, hamuból, olvadt vályogtéglából és olvadt kerámiából álló réteget láttak. Nyilvánvaló volt, hogy egy heves tűzvihar pusztította el ezt a várost régen. Ezt a sötét sávot pusztulási rétegnek nevezték el.
Senki sem tudta pontosan, hogy mi történt, de ezt a réteget nem vulkán, földrengés vagy háború okozta. Ezek egyike sem képes megolvasztani a fémet vagy kerámiát.
Hogy kitalálják, mi okozhatott ilyen elképzelhetetlen pusztítást, a csoport az Online Impact Calculator segítségével modellezte a bizonyítékoknak megfelelő forgatókönyveket. A szakértők által készített eszköz lehetővé teszi, hogy megbecsüljék egy kozmikus becsapódási esemény részleteit ismert becsapódási események és nukleáris detonációk alapján.
Úgy tűnik, hogy a Tall el-Hammamnál egy kis aszteroida volt a tettes, hasonló ahhoz, amely 1908-ban nyolcvanmillió fát döntött ki az oroszországi Tunguszkában. Ez egy sokkal kisebb változata lehetett annak az óriási, több kilométeres sziklának, amely 65 millió évvel ezelőtt a dinoszauruszokat a kihalásba taszította.
Gyémántok a földben
A helyszínen finoman töredezett homokszemcsék, úgynevezett “sokkolt kvarc” találhatók, amelyek csak 5 gigapascal nyomáson alakulnak ki. Képzeljünk el hat darab, egyenként 68 tonnás Abrams tankot a hüvelykujjunkon. A pusztulási réteg apró diamondoidokat is tartalmaz, amelyek, mint a neve is mutatja, olyan kemények, mint a gyémánt. Ráadáaul mindegyik kisebb, mint egy influenzavírus. Úgy tűnik, hogy a tűzgolyó magas nyomása és hőmérséklete miatt a környéken lévő fák és növények azonnal ilyen gyémántszerű anyaggá változtak.
Az egyik rejtély az, hogy a pusztítás után miért hagyták el az ősi várost és több mint száz más települést több évszázadra. Lehetséges, hogy a becsapódás során lerakódott magas sótartalom lehetetlenné tette a növénytermesztést. Még nem vagyunk biztosak benne, de úgy véljük, hogy a robbanás elpárologtathatta vagy mérgező mennyiségű holt-tengeri sós vizet spriccelt a völgybe. Termények nélkül a völgyben akár 600 évig sem tudott senki élni, amíg a sivataghoz hasonló éghajlaton a minimális csapadék ki nem mosta a sót a földekről.
Volt-e túlélő szemtanúja a robbanásnak?
Lehetséges, hogy a város pusztulásának legendája generációkon át öröklődött, amíg végül a bibliai Szodoma történeteként rögzítették. A Biblia leírja a Holt-tenger közelében fekvő város pusztulását: kövek és tűz hullott az égből, több város is elpusztult, a tüzvészből sűrű füst szállt fel, és a város lakói meghaltak.
Lehet, hogy ez egy ősi szemtanú beszámolója? Ha igen, akkor Tall el-Hammam pusztulása lehet a második legrégebbi, kozmikus becsapódás által elpusztított emberi település, a mintegy 12 800 évvel ezelőtti szíriai Abu Hureyra falu után. Fontos, hogy ez lehet az első írásos emlék egy ilyen katasztrofális eseményről.
Az ijesztő tény viszont az, hogy szinte biztos, hogy nem ez az utolsó alkalom, hogy ember alkotta település ilyen sorsra jut.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon