Így nézett ki Pompeii fénykorában
“Ha meg akarod érteni az ókori Rómát, az építészetét, a történelmét, a Római Birodalom kiterjedését, akkor Rómába kell menned.” Ezt mondja Darius Arya régész, és ezzel jogos, bár nyilvánvaló dolgot fogalmaz meg.
“De el kell menni a Vezúv-városokba is”, vagyis a Vezúv vulkán közelében, a Nápolyi-öbölben található településekre. “El kell menned Herculaneumba. El kell menned Pompeiibe. Nem csak azért, mert híresek, hanem a megőrzés miatt is”. Kr. u. 79-ben a Vezúv Herculaneumban és Pompeiiben minden életet elpusztított, de mindkét város alapszerkezetét érintetlenül megőrizte. Ha ma bármelyikbe ellátogatunk, “elmerülhetünk a rómaiak világában”, számolt be az Open Culture.
Mindez nagy felbontású felvételekkel is megtehető, de a város építészetéről és várostervezéséről szóló magyarázataival is, részletesen bemutatva mindent, a nagy Forumtól a fürdőkomplexumokon át a termopóliumokig, amik “lényegében ókori gyorséttermek”. Még árulkodóbbak a város egyszerűbb jellemzői, mint például az utcákon átvezető lépcsők, amelyek lehetővé tették a polgárok számára, hogy elkerüljék “az esővíz, a szennyvíz és az állati hulladékok felhalmozódását”.
A Manuel Bravo által készített videó mindannyiunkat beszippant ebbe a világba. “Pompeii szinte minden épületében vannak például belső falfestmények, a magánlakásoktól az olyan közterekig, mint a fürdők és a piacok”, mondja Bravo, és ezek a mindenütt jelenlévő műalkotások “értékes betekintést nyújtanak az ókori római társadalom mindennapi életébe és kulturális értékeibe”. Ez bizonyítja a trompe-l’œil meglepő népszerűségét is, amikor a művészek tömör márványból épített falak vagy akár szabadtéri terek illúzióját keltik. Még a már akkor grandiózus nak számító Domus Romana, a jómódú pompeiiek által kedvelt épülettípus is festményekkel volt tele, hogy még grandiózusabbnak tűnjenek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?