Még ma is ez az egyik legfontosabb orvosi könyv, pedig majdnem 500 éves
A 16. században egy olyan úttörő orvosi könyv jelent meg, amelyet ma már korának egyik legbefolyásosabbjaként tartanak számon. Andreas Vesalius De humani corporis fabrica (Az emberi test felépítéséről) című művemegragadta a tudósok fantáziáját.
A New York-i Orvosi Akadémián gondosan őrzött remekmű ma is a kíváncsiság tárgya, írja az Ancient Origins. A kézi nyomtatás korában készült könyv minden egyes példánya magán viseli a kor egyedi jegyeit, így ritka és értékes műtárgyak. Vesalius megközelítése az emberi testhez forradalmi volt. Hangsúlyozta a holttestekkel való közvetlen interakció szükségességét annak érdekében, hogy valóban megértsük annak bonyolultságát. A boncolások személyes elvégzésével páratlan pontossággal tudta illusztrálni a látottakat.
Vesalius könyvének egyik figyelemre méltó aspektusa az, hogy testeket ábrázol a nyúzás vagy boncolás különböző fázisaiban. Ez bemutatja az Olaszországban az anatómiai tanulmányozásra szánt testek megszerzésére vonatkozó szigorú előírásokat. Az alanyok elsődleges forrását kivégzett bűnözők szolgáltatták. Bár Vesalius műve évszázadokkal ezelőtt készült, hatása máig tart. A tudósok és a rajongók időpontot kérhetnek, hogy közelről megismerjék ezt a történelmi kincset, és hogy láthassák, mit alkotott ez a 16. századi zseni, aki örökre megváltoztatta az orvoslás irányát.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ne megszokásból közlekedj Budapesten: Mától felfordul az 1-es villamos közlekedése
Utazók, figyelem: Komoly torlódás várható a budapesti repülőtérhez vezető úton
Kiváló olasz borok a budapesti Winelovers Wine Awards 2025 rendezvényen
Katasztrófa közeleg? Több mint 500 hektár égett le Bács-Kiskunban a hőség miatt fellángoló tüzekben
Nem az ember volt az első faj a Hold körül – hallottál már az űrteknősökről?
Újra itt a borzalmas aszály Magyarországon: Hatalmasak a károk, de nem teszünk eleget ellene