14+1 meglepő tény az útlevelekről
Sokak számára az útlevél csak egy utazási okmány, mások pedig nagy becsben tartják. Mi magyarok büszkék lehetünk az útlevelünkre, nagyon sok országba mehetünk különösebb
Ahogy erről a Daily News Hungary angol nyelvű magyar hírportál is írt, nemrég a londoni székhelyű Henley & Partners tanácsadó cég közzétette legfrissebb, 2023 első negyedévi útlevél rangsorát. A magyar útlevél a világ 10 legerősebb úti okmánya között van, amellyel a magyarok a világ 186 országába léphetnek vízum nélkül, vagy belépéskor azonnal megszerezhető vízummal. Ez a világ 8. legerősebb útlevele, és hozzánk hasonlóan erős útlevéllel rendelkezik Lengyelország, Görögország és Kanada, de például az Egyesült Államok állampolgárai csupán 185 államba mehetnek vízum nélkül, így mi megelőzzük őket.
Az útleveleknek hosszú és furcsa története van, és mi összegyűjtöttünk pár furcsa és szoktalan érdekességet:
- A már említett erősorrendben Szingapúr áll az első helyen, mindkettő 194 különböző országba enged beutazni vízum nélkül, majd Japán követi (192), a harmadik helyen holtversenyben (191) Németország, Olaszország, Spanyolország és Dél-Korea áll.
- A legrosszabb útlevél az afgánoké, mindössze 26 országba utazhatnak vízum nélkül. Irakiak és szíriaiak (29), pakisztániak (31) sem lehetnek igazán boldogok a saját utazási lehetőségeikkel. A rettegett Észak-Koreának is ennél erősebb hatósági dokumentuma van, 40 ország várja őket tárt karokkal, bár itt inkább a nyílt diktatúrából való kijutás a nehézkesebb.
- Az útlevelekhez hasonló iratok már elég régóta léteznek. Sőt, a Bibliában is az egyik legrégebbi hivatkozásuk van rájuk, körülbelül i. e. 450-ből.
- A világ első modern útlevelét 1855-ben állította ki a brit kormány. Eredetileg Anglia, Franciaország, Belgium és Németország közötti utazásra szolgáló “útlevélnek” tervezték.
- Az első magyar útlevek kiadása 1848–1849-ben volt, de például az első hasonló amerikai dokumentumokat a függetlenségi háború idején (1775-1783) használták. Ezek 3-6 hónapig érvényes, közönséges papírdarabok voltak, amelyek egyik oldalán nyomtatott betűkkel szerepelt a személy neve és személyleírása. Most már ennél jóval bonyolultabb, hiszen minden egyes amerikai útlevelet 60 különböző anyagból nyomtatnak, és 30 biztonsági elemmel rendelkeznek, ami szinte lehetetlenné teszi a hamisítást. Szintén érdekesség, hogy csak 1941-ben követelte meg az amerikai kormány, hogy minden állampolgárnak legyen útlevele a nemzetközi utazásokhoz.
- A kék a legnépszerűbb útlevélszín, amelyet 83 nemzet preferál, ezt követi a piros (67), a zöld (42) és a fekete (7).
- Az útlevelek mérete és alakja országonként eltérő lehetett, míg a legtöbb útlevél kis füzet, egyes nemzetek kártyákat vagy más egyedi formátumú útleveleket adtak ki. 1920-ban a Népszövetség konferenciát tartott Párizsban az útlevelek méretének egységesítése érdekében, amelyet a mai napig követnek. A szabványos méret 125 x 88 mm.
- Egyes országok útleveleinek borítóján művészeti alkotások, történelmi személyiségek vagy nemzeti szimbólumok szerepelnek. A norvég útlevélben például gyönyörű képek láthatók az északi fényről.
- Bár az útlevélfotók 1914 óta léteznek, a legtöbb útlevélnek kezdetben nem voltak követelményei. Így az embereket családtagjaikkal és háziállataikkal, dohányzás közben vagy hangszeren játszva fényképezték le.
- A vízumra mint úti okmányra csak az I. világháború után vált szükségessé.
- III. Károly az egyetlen személy a világon, akinek nem kell útlevelet magánál tartania, amikor külföldre utazik. Így tett II. Erzsébet királynő is, aki több mint 100 országban járt, és soha nem volt nála az útlevele. Amikor a király a tengerentúlra utazik, nincs szüksége brit útlevélre, mivel a brit útlevelet “Őfelsége” nevére állítják ki. Ugyanakkor a királyi család minden más tagja rendelkeznie kell útlevéllel.
- A Vatikáni Államnak is van saját útlevele, és 800 lakosa közül több mint 450-en rendelkeznek vatikáni állampolgársággal. Az útlevéllel rendelkezők közül soka viszont kiküldetésben vannak, nem élnek életvitelszerűen a Vatikánban.
- A diplomáciai kapcsolatok hiánya miatt a pakisztáni állampolgárok nem utazhatnak Izraelbe, így nem is dolgozhatnak ott. Minden pakisztáni útlevélben a következő felirat szerepel: “Ez az útlevél a világ minden országában érvényes, kivéve Izraelben”.
- A világ legdrágább útlevele a Szuverén Máltai Lovagrend útlevele. A rend tagjai számára állítják ki, és állítólag 100 000 euró körüli összegbe kerül.
+1 Volt egy Mehran Karimi Nasseri nevű iráni férfi, aki 17 évig élt a párizsi Charles de Gaulle repülőtér egyes termináljának indulási várótermében. Nasseri története ihlette a 2004-es “A terminál” című filmet.
Ahogy nemrég írtunk róla, Randy „R Dub!” Williams alapított egy saját országot, és megtette magát szultánnak, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban