Szerves molekulákat talált a Marson a NASA roverje
A NASA Perseverance roverje “változatos szerves anyagok megőrzött nyomait” fedezte fel egy marsi kráterben, ami ígéretes betekintést nyújt a vörös bolygó szénkörforgásába és az élet befogadásának lehetőségébe.
A kutatók a Nature folyóiratban megjelent új tanulmányban részletezték a rover SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals) műszere által gyűjtött adatokat vizsgálták, és a műszer mind a tíz célpontján szerves molekulákra utaló jeleket találtak, számolt be a Futurism.
Bár ez még messze nem jelenti annak megerősítését, hogy a Marson egykor élet volt, ez egy újabb lenyűgöző bepillantást nyújt a vörös bolygó ősi történelmébe. A kutatók óvatosan megjegyzik, hogy a molekulák az élettől független folyamatok eredményeként keletkezhettek.
A szerves molekulák érdekes nyomot jelentenek az asztrobiológusok számára, mivel gyakran az élet építőköveinek gondolják őket, mondta a Space-nek a tanulmány vezető szerzője, Sunanda Sharma, a pasadenai California Institute of Technology bolygókutatója. A felfedezés a Perseverance elődje, a Curiosity által korábban észlelt hasonló szerves molekulákra épül, amely 2012 óta vizsgálja ugyanazt a területet, mint a Perseverance.
“Eredményeink alátámasztják a korábbi marsi robotmissziók megfigyeléseit, miszerint a vörös bolygó egykor gazdag volt szerves anyagokban, elsősorban szénből és hidrogénből álló vegyületekben, és hogy e szerves anyagok egy része még évmilliárdokkal később is kimutatható”, osztotta meg a tanulmány társszerzője és Joseph Razzell Hollis, a NASA asztrobiológusa a Gizmodónak.
Minden egyes észlelés, minden egyes megfigyelés egy kicsivel több információt ad, ami közelebb visz minket a Mars történetének megértéséhez, és ahhoz, hogy a múltban lehetett-e ott élet.
A Perseverance SHERLOC műszere a Jezero-kráter padlóján lévő két sziklaalakzatot pásztázva mutatta ki ezeket a molekulákat, egy olyan területen, amelyről úgy vélik, hogy egy ősi, kiszáradt tómeder.
Ami igazán felkeltette a kutatók figyelmét, az az volt, hogy ezek a molekulák különböző mintázatokban fordultak elő, ami arra utal, hogy számos különböző természetes mechanizmus révén jöttek létre.
Meglepő és izgalmas volt látni, hogy a lehetséges szerves jelek típusa, az észlelések száma és a kráterfenék két egysége közötti eloszlás tekintetében különböznek egymástól. Ez megnyitja a lehetőségét annak, hogy a kráterben és tágabb értelemben a Mars felszínén különböző kialakulási, megőrzési vagy szállítási mechanizmusok érvényesülhetnek.
A kutatók megállapították, hogy ezek a molekulák körülbelül 2,3 és 2,6 milliárd évvel ezelőtt keletkezhettek, ami jelentős időintervallum.
A kutatók most azt remélik, hogy a Perseverance által begyűjtött minták egy részét egészen a Földre hozhatják vissza, hogy ott még részletesebb elemzéseket végezzenek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint