Az idegen élet keresését mindig is nehezítette a Föld által keltett hatalmas zaj, ami megnehezíti az idegen jelek kiszűrését. A csillagközi térben terjedő rádiójelek felismerésének új módszere azonban jelentősen egyszerűsítheti a keresést. A Földönkívüli Intelligencia Kutatási Központ kutatói szerint ez egy hatalmas előrelépés az idegen létformák keresésében.
A Tejútrendszer túlsó felén élő idegen civilizáció által kibocsátott rádióhullámoknak 100 000 fényévet kellene utazniuk a csillagközi térben, hogy elérjék a Földet. Ezek a rádióhullámok a hosszú úton rengeteg külső hatásnak lennének kitéve, ami miatt jelentősen romlik a minőségük. Ez a fajta romlás egyedülálló a csillagközi térben. Az effektust már korábban megfigyelték pulzároknak nevezett, gyorsan forgó csillagoknál is — írja a Science Alert.
Ez az effektus, úgynevezett “diffraktív szcintillációt” eredményez, ahol a rádióhullámok zavarni kezdik egymást. Bryan Brzycki, az asztrofizika doktorandusza, Andrew Siemon és kollégái a SETI Breakthrough Listen projekt keretein belül olyan programot fejlesztettek ki, amely képes az ilyen csillagközi hatást mutató rádióhullámokat kiszűrni a zajból.
Az új metódus
“Ez az első alkalom, amikor olyan technológiával rendelkezünk, amely, ha csak egy jelünk is van, akkor lehetővé teszi számunkra, hogy azt a rádiófrekvenciás zajtól megkülönböztessük” – mondta Siemion asztrofizikus. A SETI évtizedek óta pásztázza az eget olyan rádióhullámok után kutatva, amelyeket csak idegen technológia állíthatott elő. Időnként egy-egy furcsa frekvencia feltűnik az univerzum fehér zajában. Olyan ez mintha a kutatók egy rádiót át hangoltak volna egy statikus frekvenciáról egy zenét sugárzó frekvenciára.
Egy nagyon szűk frekvenciatartományon belül egy tiszta, folyamatos jelet látunk. Hasonlóan ahhoz, amit akkor látnánk, ha egy FM rádió vagy a Voyager űrszonda bejövő jeleit grafikusan ábrázolnánk. Az olyan természetes jelenségek, mint a villámlás, a Nap, a pulzárok és a szupernóvák nem képesek ilyen tiszta jeleket alkotni. Bár minden okunk megvan arra, hogy gyanúval figyeljük ezeket a jeleket, ezek többsége emberi beavatkozás által lett létrehozva, például műholdak, mobiltelefonok, Wi-Fi vagy mikrohullámok által.
A SETI által 1977-ben egy ohiói rádióteleszkóp által észlelt híres, 72 másodperces “Wow!” jel eredetét például még mindig vitatják. Egyesek szerint egy üstökösből származott. Azóta sem észleltek hasonlót. A jelet felfedező csillagász piros tintával írta a “Wow!” szót az adatlapra. Hogy biztosak legyenek abban, hogy földönkívüli jeleket vesznek fel, és nem földi jeleket, a SETI az égboltot kutatja, hogy lássa, merről érkezik a jel.
Ha több irányból érkezik, akkor valószínűleg földi zavarásról van szó. Ha az égbolt egyetlen pontjáról, egyetlen csillagból, érkezik akkor előfordulhat, hogy idegen jelet észlelnek. Azonban a feltételezés nem elég válasz arra az egzisztenciális kérdésre, hogy egyedül vagyunk-e a világegyetemben. Egészen biztosra kell mennünk. Ha léteznek idegenek odakint, akkor valószínűleg rádióhullámokat használnának kommunikációra, mivel azok előállítása hatékony, és viszonylag akadálytalanul tudnak utazni a légkörön és a csillagközi téren keresztül – javasolják a kutatók.
Még ha a keskeny sávú rádiójelben lévő eredeti információból semmi sem marad meg a csillagközi térben tett utazás után, a csapat arra a következtetésre jut, hogy a szcintilláció puszta jelenléte is jele lehet egy idegen civilizációnak.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó