Elsőre azt hihetjük, hogy ez a hír valamelyik hollywoodi sci-fi sztorija, de sajnos ez a megtörtént valóság.
Már nem csak a forgatókönyvírók képzeletében, de a való világban is találkozhatunk gyilkos robotokkal, hívja fel a figyelmet a LADbible.
„Elveszik a munkánkat”, „átalakítják az életünket”, általában ilyesmit szoktunk gondolni a robotokról. De néhány évtizeddel ezelőtt megtörtént az, amitől igazán rettegünk: egy robot megölt egy embert.
1979. január 25-én Robert Williams-nek az volt a feladata a Ford Motor Company öntőüzemében, a michigani Flat Rockban, hogy egy hatalmas polcot építsen.
A gyári munkásnak kézzel kellett megszámolnia néhány alkatrészt. Az öntvények lekéréséhez használt gép ugyanis hamis értékeket adott, ezért a 25 éves férfinak fel kellett mennie, hogy megtudja a tényleges mennyiséget.
De egy robotkar feladata épp ezen alkatrészek visszaszerzése volt. Így az éppen felmászó Williamst fejbevágta a kar, a férfi pedig azonnal meghalt. A robot ráadásul tovább dolgozott, és a fiatal férfi 30 percig holtan feküdt, mire a munkatársak megtalálták a holttestét.
Ez volt az első alkalom a történelemben, hogy embert ölt meg egy robot. Williams családja beperelte a robot gyártóját, a Litton Industries-t, és 10 millió dollár kártérítést kapott a haláleset miatt.
A gyilkosság persze nem volt szándékos. A robot célja nem az volt, hogy megölje a férfit, csak befejezte a számára előírt munkát.
Az esküdtszék ugyanakkor egyetértett abban, hogy a tervezés során nem fordítottak kellő figyelmet a védelemre, és a bíróság következtetése szerint nem volt elegendő biztonsági intézkedés az effajta tragédiák megelőzésére.
Nem voltak például riasztások, amelyek figyelmeztették volna Williamst a közeledő robotkarra. És akkoriban a robotok sem tudtak megfelelően reagálni az ember jelenlétére.
Ölhet egy robot szándékosan?
Williams 1979-es halála óta más halálesetek is történtek robotok miatt. Például bő két évvel később Kenji Uradát Japánban véletlenül a halálba lökte egy robotkar, amely nem érzékelte, hogy az áldozat a közelében van.
Tegyük hozzá, hogy a bekövetkezett halálesetek egyike sem a robot akaratából fakad, egyszerűen véletlenekről van szó. De hála a filmeknek és a sci-fi történeteknek, sokan úgy gondolják, hogy a mesterséges intelligencia végül mégis kifejlesztheti ezt az akaratot.
Simon Whiteson, az Oxfordi Egyetem számítástechnikai professzora szerint ez egyszerűen tévedés.
„Egy ilyen rendszernek csak olyan vágyai lesznek, amiket megadunk neki” – húzza alá.
Tehát ha valaki nem tervez meg egy robotot azzal a szándékkal, hogy megöljön minket, akkor nem is fog megölni minket.
Címlapképünk illusztráció, forrás: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét