Afrika vidékein rengeteg állattól kell tartani. Számtalan nagytestű ragadozó, de akár növényevő is ránk ronthat szinte akármelyik bokorból. Azonba az igazán korai embereknek egy egészen más veszélyforrással is számolniuk kellett: az oroszlán méretű vidrákkal. Bizony, a kis aranyos vízben úszkáló vidrák a múlt egészen másként néztek ki.
Etiópiában nem is olyan régen egy oroszlán méretű vidra faj maradványaira bukkantak — írja a Live Science. A faj neve Enhydriodon omoensis, amely körülbelül 3,5-2,5 millió éve élt, vagyis nagyjából egy időben az Australopithecusszal. A mai modern, aranyos kis vidrákhoz képest az E. omoensis egy monstrum volt. Becslések szerint az óriás vidra akár 200 kilogrammos is lehetett.
Az óriás vidráról nem tudni biztosan, hogy milyen életet folytatott. A paleontológusok szerint egyszerre vadászhatott vízben és szárazföldön is. Azonban a kutatók úgy gondolják, hogy az idejének nagy részét a szárazföldön töltötte, nem pedig a vízben.
A különös dolog az óriás vidrával kapcsolatban a kutatók szerint a méretein kívül, hogy a fogazata alapján nem vízi életmódot folytatott, mint a mai vidrák. Ezenfelül a vidra étrendje javarészt szárazföldi állatokból állt, ellentétben a modern vidrák étrendjével.
Maradványok
A fajt az Alsó-Omo-völgyről nevezték el, amely egyébként az emberiség bölcsője is volt. Ez a terület Etiópia délnyugati részén található. Az állat súlyát annak fogai és combcsontja alapján próbálták meg megbecsülni. Egyéb kémiai vizsgálatokkal azt is meg tudták állapítani, hogy a faj mennyire függött a víztől.
Az előző kutatásokkal szemben ez az óriás vidra rácáfolt az eddig szerzett tudásunkra. A szakértők eddig úgy gondolták, hogy a vidrafélék kétéltű életet folytatnak, táplálékuk pedig nagyrészt puhatestűekből és teknősökből áll. Az óriás vidra fogain talált lenyomatok viszont inkább a nagymacskákén talált lenyomatokra emlékeztetnek. Ebből arra lehet következtetni, hogy inkább ezekhez hasonló életmódot folytatott.
Eurázsiában és Afrikában több óriás vidrafaj is élt körülbelül 2 millió évvel ezelőttig. Ennek az új vidrafajnak a mérete az oroszlánokéval vetekedik, amelyek 3 méteresre is megnőhetnek. Súlyuk általában pedig 150 és 250 kilogramm között mozog. Ehhez képest egy modern vidra 1,2 méter hosszú átlagosan, míg súlya körülbelül 14 kilogramm. Még a legnagyobb ma élő vidrák is csak 1,8 méteresek és 32 kilogrammot nyomnak.
Az oroszlán méretű vidrák kihalásának számtalan oka lehetett. Előfordulhattak olyan klímabéli, geológiai vagy biológiai változások Kelet-Afrika területén, amelyek teljesen felborították az egyensúlyt, végül pedig az óriás vidrák kihalásához vezettek. Többek között ezek a változások is vezettek az emberi faj felemelkedéséhez, hiszen nagyjából ebben az időben kezdtünk húst fogyasztani. Vagyis amikor az óriás vidrák kihaltak, akkor mi éppen a felemelkedésünk útján jártunk. Míg a vidrákat a kihalásba taszította a megváltozott környezet, addig minket innovációra késztetett.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?