41 millió éves, oda nem illő dolgot találtak egy egyiptomi ásatáson
Egy új, kihalt bálnafajt fedeztek fel paleontológusok a mai Egyiptom területén, amely mintegy 41 millió évvel ezelőtt élt az azt körülvevő tengerben.
A Tutcetus rayanensis néven ismert új faj a családjának egyik legkorábbi afrikai emléke, és az eddigi legkisebb bazilosaurus bálna, amely a becslések szerint 2,5 méter hosszú és nagyjából 187 kilogramm súlyú, írja a The Archaeologist. A leletről készült képek ugyanezen a linken tekinthetők meg.
Az új bálna neve az egyiptomi történelemből és a felfedezés régiójából származik. A Tutcetus név a példány kicsiny méretét és fiatal korát hangsúlyozza, a “Tut” a jól ismert egyiptomi fáraóra, Tutanhamonra utal, illetve a “cetus” görögül bálnát jelent. Az állatot Fajjúmban, a Wadi El-Rayan védett területen fedezték fel, innen a Rayanensis elnevezés.
A nevet azért is választották, hogy tisztelegjenek Tutanhamon király sírjának felfedezésének 100. évfordulója és a gízai Nagy Egyiptomi Múzeum közelgő megnyitása előtt. A Tutcetus kis mérete ellenére számos fontos információt hordozott a korai bálnák filogenetikája, paleobiogeográfiája és élettörténete kapcsán.
Ez egy “figyelemre méltó felfedezés, amely a teljesen vízi életmódra való áttérés egyik első fázisát dokumentálja”, mondta Hessám Szallam, a Kairói Amerikai Egyetem (AUC) csoportvezetője.
A bálnák evolúciójának fontos szakaszát képviseli a teljesen vízi bálnák kihalt családja, a Basilosauridae. A Basilosauridae a szárazföldről a tengerbe való átköltözés során halszerű tulajdonságokat szerzett, többek között áramvonalas testet, erőteljes farkat, uszonyokat és farokúszót. A korábban a szárazföldön való járáshoz szükséges hátsó lábaikat már valószínűleg csak a párzásra használták.
Szallam szerint a bálnák átalakulása szárazföldi állatokból vízi lényekké “megtestesíti az élet csodálatos, kalandos utazását”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra