A halhatatlanság üldözésébe halt bele Kína első császára
A halhatatlanságra és az öregedés visszafordítására való törekvés napjainkra elérte a leggazdagabbakat, de az alábbi történet jó lecke lehet arra, hogy az öröklét elérése megakadályozhatja, hogy egyáltalán éljünk. A szélsőséges egészségügyi kúrák miatt logikusan fennáll a veszélye annak is, hogy a hosszú életre való “gyógymód” inkább a halálhoz visz közelebb. Erről Kína első császára, Csin Si Huang-ti is tudna mesélni.
Kína első császára nem akármilyen életet élt. 18 évesen követte elődjét, 21 évesen átvette a királyi hatalmat, Kr. e. 221-ben már uralkodott Kínában, és kezdeményezte az agyaghadsereg megépítését. Minden törekvése ellenére úgy tűnt, hogy a császár elméjére rányomta a bélyegét az élet minden cseppjének kihasználása, mivel Kr. e. 210-re a halhatatlanság kulcsának megtalálása megszállottá vált, írja az IFLScience.
Kína császára, aki rettegett a haláltól
Az életelixír kutatása során a császár többször is felkereste a Kína északkeleti partjainál fekvő Zhifu szigetét, mivel a legenda szerint ott található a Halhatatlanság Hegye. Sajnos a hosszú élethez vezető alternatív és kevésbé kalandos megközelítés volt az, amely végül is véget vetett az életének. Ugyanis higanytablettákat kezdett szedni.
A Mounir Farah által szerkesztett Lifelines In World History című könyv szerint Csin Si Huang-ti idejében úgy gondolták, hogy a higany nagy erőt ad azoknak, akik fogyasztották. Ma már tudjuk, hogy ennek épp az ellenkezője igaz, mivel már belélegezni is halálos lehet, de a történelem során meglepően elterjedt volt az a hit, hogy meghosszabbíthatja az életet.
A higanyt sokáig szinte mágikus anyagnak tekintették, és kereskedelmi és orvosi célokra használták a legsúlyosabb betegségek felszámolására, magyarázza Meiling Zhao a higanytartalmú készítményekről szóló 2022-es tanulmányukban. “A higany orvosi felhasználása jól dokumentált az ókori Görögországból, Indiából, Perzsiából, Arábiából és Kínából származó orvosi és alkímiai monográfiákban”.
A higany jelenleg is fontos szerepet játszik a hagyományos ázsiai gyógyászatban, és továbbra is használják a hagyományos kínai, a tibeti orvoslásban, az ájurvédában, az Unaniban és a Siddhában. A higanyt a hagyományos kínai orvoslásban már 3500 éve használják, és a higany különböző formáit még mindig az élet minden területén alkalmazzák.
Lehet, hogy Csin Si Huang-ti volt az első császár, aki higanytartalmú, hosszú életű készítménytől halt meg, de biztosan nem ő volt az utolsó. Valójában olyan sokan haltak bele, hogy még nevet is kapott. Ez lett a kínai alkimista elixír-mérgezés. A higany csak az egyik oka annak, hogy a régészek túlságosan félnek felnyitni Csin Si Huang-ti sírját.
A halál, bár az élet természetes velejárója, érthető módon ijesztő lehetett egy hatalmas birodalom uralkodójának, aki nem akart nyom nélkül eltűnni. Rajta kívül is sokan a végletekig elmentek, hogy megpróbálják késleltetni. Ennek ellenére ne kössön le minket annyira a halál gondolata, hogy élni is elfelejtsünk.
Forrás: The Collector
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van