Végre kiderült, hogy ez a csillag az univerzum egyik legerősebb jelenségének előfutára
Végre fény derült egy olyan csillag valódi mivoltára, amely több mint 100 éve zavarba ejti a csillagászokat.
A HD 45166 egy haldokló Wolf-Rayet csillag, amely körülbelül 3000 fényévre van tőlünk. Mint a legtöbb csillag a kategóriájában, héliumban gazdag, és van egy kísérője. Az objektum azonban olyan különösen viselkedik, amit más Wolf-Rayet-csillagoknál nem láthattunk. A vártnál nagyobb a tömegveszteség, és szokatlan mintázatúak a szelei, írja a Science Alert.
Most az Amszterdami Egyetem csillagásza, Tomer Shenar csapatával felfedezte, hogy ez a különös égitest egy hihetetlenül erős mágneses mezővel rendelkezik, ami arra utal, hogy amikor ‘élete’ végéhez ér, átalakul egy úgynevezett magnetárrá.
Az észleléssel a HD 45166 az első ismert mágneses Wolf-Rayet csillaggá vált, és megoldja a kettőscsillaggal korábban kapcsolatos problémákat, valamint kitölti az ismereteinkben meglévő hiányosságok egy részét arról, hogyan alakulnak át a tömeges csillagok az univerzum legmágnesesebb objektumává.
A Wolf-Rayet csillagok ritkák, de a Tejútrendszer leglátványosabbjai közé tartozhatnak, mivel kihasználják a magjukban zajló fúziót tápláló üzemanyag minden cseppjét. Nagyon forróak, nagyon fényesek, és nagyon kevés hidrogént tartalmaznak, viszont gazdagok szénben és nitrogénben.
A napszelek révén a tömegüket is gyorsan veszítik, és viszonylag rövid időn belül szupernóvává válnak. Külső anyagukat az űrbe lőve magjuk gyorsan neutroncsillaggá omlik össze. Egy mindössze 20 kilométer átmérőjű, ultrasűrű objektummá, amely a Nap tömegének 2,4-szeresét nyomja.
A magnetárok a neutroncsillagok egy fajtája, de hihetetlen mágneses mezővel, amely körülbelül ezerszer erősebb, mint egy normál neutroncsillagé, és négymilliárdszor erősebb, mint a Földé.
Hogy hogyan alakulnak így, egyelőre nem tudjuk. A modellek szerint az egyik lehetséges mód az, ha a csillag már a szupernóva és a mag összeomlása előtt rendelkezett mágneses mezővel. A probléma ezzel az, hogy eddig nem észleltek olyan csillagot, amely élete végén elég erős mágneses mezővel rendelkezett volna.
A kutatást a Science című folyóiratban tették közzé.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon