Melyik az univerzum legforróbb pontja?
Bár a Nap a legforróbb objektum a Naprendszerünkben, hőmérséklete számos más kozmikus égitesthez képest elhanyagolható. Melyik tehát a legforróbb hely az univerzumban?
“Szerintem a jó válasz egy szupermasszív fekete lyuk közelében van, különösen egy olyan esetében, amely gázzal táplálkozik”, mondta Daniel Palumbo, a Harvard Egyetem munkatársa a Live Science-nek. Hozzátette, hogy a táplálkozó fekete lyukak, amelyek hatalmas anyagsugarakat, amelyeket “nagyon közel a fénysebességhez” löknek ki, különösen forróak.
Eddig a világegyetem legforróbb helye a 3C273 kvazár, egy fényesen ragyogó régió egy szupermasszív fekete lyuk körül, amely nagyjából 2,4 milliárd fényévre van a Földtől, mondta Palumbo. Ennek a régiónak a maghőmérséklete körülbelül 10 trillió Celsius-fok a nyugat-virginiai Greenbank Obszervatórium szerint. Palumbo szerint ez azonban egyelőre csak becslés.
A fekete lyukak között van a jelölt?
A szupermasszív fekete lyukak rendkívül erősek, és a legtöbb, galaxis szívében megtalálhatók. A Sagittarius A*, a Tejútrendszer középpontjában lévő szupermasszív fekete lyuk tömege több milliószor nagyobb, mint a Napé. Mint minden fekete lyuknak, a 3C273 kvazárnak is olyan erős a gravitációs vonzása, hogy semmi, még a fény sem tud szabadulni belőle.
Míg ez az űrbéli szörnyeteg belülről fagyos, addig a körülötte kavargó gázgyűrű, az akkréciós korong ennek az ellenkezője. Ahogy a molekulákat nagy sebességgel beszippantja a fekete lyuk, az anyag ütközésekor keletkező súrlódás miatt akár több trillió Celsius-fokos hőmérséklet is felszabadulhat. Hogy ezt perspektívába helyezzük, a Nap felszínén 5500 Celsius-fok van. Ezek a hőmérsékletek csak akkor emelkednek, amikor a fekete lyuk intenzív mágneses mezeje a közeli anyag egy részét sugárzássá alakítja, amelyek több millió fényévnyire kilőhetnek az űrbe.
Vannak átmeneti jelenségek is, amelyek bőven túlszárnyalják ezt
Koushik Chatterjee, a Black Hole Initiative munkatársa szerint azonban a válasz arra a kérdésre, hogy hol van az univerzum legforróbb helye, attól is függ, hogy mikor tesszük fel a kérdést. Bár egyetért azzal, hogy a fekete lyukak valószínűleg a folyamatosan legforróbb helyek, bárhol, ahol “előfordulnak kataklizmikus események, ott lenne a legforróbb hely”.
Amikor két nagy égitest összeütközik, a keletkező robbanás rendkívül magas hőmérsékletet eredményezhet. Például két neutroncsillag egymásnak ütközése 800 milliárd Celsius-fokos hőmérsékletet is eredményezhet a Nature Physics folyóiratban 2019-ben megjelent tanulmány szerint. Egy neutroncsillaggal ütköző fekete lyuk szintén hihetetlenül magas hőmérsékletet tudna elérni, mondta Chatterjee. De mint egy villanás, ezek a kozmikus ütközések csak átmenetiek.
Azért is nehéz meghatározni az univerzum legforróbb helyét, mert “nagyon távoli objektumok hőmérsékletét nehéz tanulmányozni. Nem lehet egyszerűen hőmérővel mérni”, mondta Palumbo, és a fekete lyukak pontos hőmérsékletével kapcsolatban még mindig sok a bizonytalanság.
Ehelyett a tudósok a szupermasszív fekete lyukakból származó energiát mérik, amelyek fénysugarakat, rádióhullámokat és röntgensugarakat bocsátanak ki. A kutatók olyan modellek alapján tudják megbecsülni a hőmérsékletet, amelyek figyelembe veszik az e források által kibocsátott elektromágneses sugárzás hullámhosszát.
“A távcsöveinkkel nagyon távoli objektumokat vizsgálunk”, mondta Richard Kelley, a NASA napkutatással foglalkozó vezető tudósa a Live Science-nek. “Ez a fény egy érzékelőbe kerül, amely képes mérni a sugárzás energiáját vagy hullámhosszát, majd felépítünk egy spektrumot, és a spektrum elemzésével következtetünk a hőmérsékletre.”
Kelley szerint egy jövőbeli röntgenobszervatórium, az X-ray Imaging and Spectroscopy Mission (XRISM) segíteni fog a tudósoknak abban, hogy pontosabban mérjék a magas hőmérsékletű gázokat az űrben. A már fejlett eszközök további fejlesztésével a tudósok a 3C273-as kvazárnál is forróbb területeket találhatnak.
Azt hiszem, nagyon tisztességes lenne azt mondani, hogy jelen állás szerint a szupermasszív fekete lyukak körüli anyag hőmérsékletének megértéséhez rendelkezésre álló eszközeink korlátozottak, de gyorsan fejlődnek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk