1969 óta szállítunk embereket a Holdra. De ahogy egyre többet tudunk a Hold felszínéről, felmerülhet a kérdés, hogy hogyan fognak az űrhajósok eligazodni? Szükség lesz egy globális műholdas navigációs rendszerre (GNSS) a Holdon is, és ebben egy 800 éves matematikai trükk segíthet.
A szóban forgó matematikai trükk a Fibonacci-gömb néven ismert. A magyarországi Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatói ezt a trükköt használták arra, hogy jobban megbecsüljék a Hold forgási ellipszoidját, vagyis a Föld körüli pályáján a Hold kissé összenyomott alakját.
A Naprendszer illusztrációink alapján, azt gondolhatnánk, hogy a Föld és a Hold tökéletes gömbök, pedig nem. A gravitáció, a forgás és az árapály ingadozások hatására inkább összenyomott gömbökre emlékeztetnek.
Nagyon leegyszerűsítve a GNSS-technológiánk a Föld összenyomott gömb alakjának durva becslését használja. Ha földrajzi információs rendszert (GIS) akarunk kifejleszteni a Hold felszínére, ugyanilyen becslésre van szükségünk a Hold szelénoidjára. A szelénoid a Föld geoid alakjának feleltethető meg, amely az égitest szabálytalan, de gömbszerű alakjára utal.
A matematikai trükk
„Mivel a Hold nem olyan lapos, mint a Föld, a legtöbb holdi GIS-alkalmazás gömb alakra vonatkozó adatokat használ” – írja Timár Gábor geofizikus és Cziráki Kamilla hallgató közzétett tanulmányában.
A holdmissziók reneszánszával azonban érdemesnek tűnik egy olyan forgásellipszoidot meghatározni, amely jobban illeszkedik a szelénoidhoz. Ez visszavezette a kutatókat a Fibonacci-gömbhöz, amely a Fibonacci-sorozatot használja alapul. Ez a megközelítés egy gömbön egyenletesen elhelyezett pontokat használ. Cziráki és Timár a Fibonacci-gömbön alapuló számítási modellel a Hold felszínének 100 000 pontját térképezte fel a NASA által korábban készített mérések alapján.
Ez pontosabb számokat eredményezett a Hold forgási ellipszoidját meghatározó tengelyekre vonatkozóan. A Hold pólusai mintegy fél kilométerrel közelebb vannak a középpontjához, mint az egyenlítő. Ennek az információnak a beépítése bármely jövőbeli holdi GPS esetében segít csökkenteni a Holdon való eltévedés lehetőségét.
Ilyen részletességű számításokat az 1960-as évek óta nem végeztek a Holddal kapcsolatban. Ráadásul amikor a kutatók a Föld forgási ellipszoidjára alkalmazták a módszerüket, az adatok tökéletesen megegyeztek az eddigi adatokkal, ami megerősíti a megközelítés pontosságát — írja a Science Alert.
A tanulmány eredményei segíthetnek jobb navigációs rendszereket biztosítani a jövőben Holdra tartó emberek számára. Emellett a Föld méreteire vonatkozó becsléseink és a Föld megkerülésére használt navigációs rendszerek javítására is felhasználhatók.
“A jövőben szeretnénk kiterjeszteni kutatásunkat a Földre, és megvizsgálni a legjobban illeszkedő ellipszoidok közötti különbségeket különböző geoidmodellek segítségével” – írják a kutatók.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon