A rövid válasza erre a kérdésre a kutatóknak az, hogy nem. Ugyanakkor ezen égitestek kategorizálás sokszor zavaros. Ebből kifolyólag nem kizárt, hogy egy csillag valaha valahogyan bolygóvá váljon. Nyilván ehhez megfelelő minőségű csillagra van szükség. A hatalmas tömegű és rendkívül forró gázból álló gömbökből nehéz bolygókat varázsolni.
A csillagokat azért látjuk sok fényév távolságból is, mert elképesztően forrók. Egy bolygó egyértelműen sokkal hidegebb, mint egy csillag. Viszont nem minden csillag hihetetlenül forró. Ott vannak például a barna törpék, amelyek a csillagászok számára is rejtélyesek. Ezek az égitestek nagyobbak a bolygóknál, viszont kisebbek a csillagoknál. A csillagászok szokták ezeket az égitesteket bukott csillagokként is emlegetni. Na de egy bukott csillagból lehet sikeres bolygó?
A válasz továbbra is az, hogy nem. A bolygók és csillagok meghatározásának központjában az alakulásuk folyamata áll, nem pedig az, hogy hogyan végzik — írja a Live Science. A csillagok, ezzel pedig a barna törpék is gázból állnak össze gravitáció hatására. A hatalmas tömegüknek köszönhetően a belsejükben felléphet fúziós reakció. Ennek a folyamatnak a keretein belül a csillag belsejében található hidrogén nehezebb el elemekké alakul, egészen addig míg vas nem lesz belőle. A barna törpéknek nem elég nagy a tömegük ahhoz, hogy a fúziós reakció fel tudjon lépni.
Lehet-e csillagból bolygó?
A barna törpék különlegessége, hogy lehűlnek mikor meghalnak, ellentétben más csillagokkal, amelyek felrobbannak. Mikor egy csillag felrobban, akkor az összes belső elemét szétszórja, amelyből később új csillagok keletkezhetnek, vagy a nehezebb elemekből bolygók. Ha nagyon filozofikusak akarnánk lenni, akkor mondhatjuk, hogy a csillagokból ilyen módon lehet bolygó, de ez azért túlzás lenne.
A barna törpék csak bonyolítják a kérdést, hiszen ezek valójában sem nem csillagok, sem nem bolygók. Azonban egy harmadik kategória sem segít a problémán. Általánosságban minden kategóriát előbb utóbb felváltanak a spektrumok miután jobban megértjük őket — mondta Kovi Rose, Sydney-i Egyetem doktorandusz jelöltje. Sokszor a bolygókat, csillagokat és barna törpéket a méreteik alapján különböztetjük meg. Egy csillag 12-szer vagy 80-szor akkora is lehet, mint a Jupiter. Ez az a tömeg határ, ami legalább deutérium fúziójához szükséges. Azonban egyes gázóriások tudnak annyi gázt összegyűjteni, hogy a tömegük elég legyen a fúziós reakciók beindításához. Ezzel szemben a barna törpék elveszítik a fúziós képességüket idővel.
Viszont felfedezték, hogy a leghidegebb barna törpék is képesek rádióhullámok kibocsátásra, ami inkább a csillagokra jellemző. Éppen ezért kerül megkülönböztetésre a csillag és a bolygó a keletkezésének módja alapján, nem pedig a tömege alapján. Amíg ez a megközelítés a helytálló, addig a barna törpék nem válhatnak bolygóvá, hiszen másként keletkeznek. Azonban, ahogy a definíciók változnak, úgy erre a kérdésre adott válasz is változhat.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon